sanjeshpc sanjeshpc جمعه 25 خرداد 1397 02:02 ب.ظ نظرات ()

فضای خالی یا whitespace بین عناصر صفحه وب بهترین وسیله برای جلب توجه بازدیدکننده، ارسال پیام به بازدیدکننده و ایجاد یک تجربه کاربری خوب برای بازدیدکننده هست. اولین موردی که در طراحی وب و ظاهر سایت با اون مواجه میشم نحوه چیدمان عناصر یک وب سایت در کنار هم هست.

خیلی از سفارش دهندگان اصرار دارن که حتما قالب طراحی شده تمام صفحه باشه و هیچ فضای خالی هدر نره؛ ولی سوال اینجاست که آیا ایجاد و گذاشتن فضاهای خالی یا white space بین عناصر صفحه به معنی هدر دادن فضا هست؟

به جرات میشه گفت فضای خالی در طراحی وب، موضوعی هست که به راحتی نادیده گرفته میشه و دوست داریم تمام فضاها رو با بی رحمی تمام با هرچیزی که حتی اگر مفید هم نباشه پر کنیم. اما حقیقت چیز دیگه‌ای هست؛ فضاهای خالی، عناصر مهم و تاثیرگذاری در طراحی صفحه هستند.

فضای خالی یا whitespace  چه اهمیتی دارند؟

فضای خالی از این جهت با اهمیت هستند که عناصر و بلوک های دیگر در صفحه، بهتر نمایش داده خواهند شد ،مثل فضای خالی بین متن ها، بین منوها، بین ستون ها و …  که باعث یک استراحت کوتاه ذهنی و بصری برای بازدید کننده خواهد شد.

 

مزایای ایجاد فضای خالی در طراحی وب :

۱- افزایش خوانایی محتوای سایت :

وجود فضای خالی بین متن  و محتوای سایت و همینطور فضا و فاصله بین پاراگراف ها به عنوان مثال، باعث میشه بازیدکننده ایی که وارد سایت شده، مطالب مهم رو داخل صفحه پیدا کرده و به راحتی مشاهده کنه و یک تجربه کاربری خوب برای بازدیدکننده می سازه.

 

۲- افزایش توجه و تمرکز بر روی محتوای سایت:

ناگفته مشخص هست که بازدیدکننده ایی که وارد سایت شده سریع و بدون معطلی می خواد مطلب مورد نظرش رو پیدا و مشاهده کنه و این فضاهای خالی بین عناصر به بازدید کننده کمک می کنه که خیلی سریع چیزی رو که به دنبالش هست پیدا کنه. چه بسا که اگر سایت شلوغی داشته باشیم و بازدیدکننده باید وقت و زمانی رو بین انبوهی از متن و تصویر و بلوک ها صرف کنه، منجر به خروج از وب سایت خواهد شد.

 

۳- سهولت در دعوت بازدیدکننده به انجام کار خاص در وب سایت یا  Call to Actions (CTAs) :

مخصوصا در فروشگاه های اینترنتی می تونیم دکمه های بزرگتری با رنگ و لعاب بیشتری طراحی کنیم و یا از فونت های زیباتر و بزرگتر استفاده کنیم اما هیچ کدوم تاثیرگذار تر و مهم تر از فضای خالی اطراف بلوک Call to Actions (CTAs) نیست.

 

۴- ایجاد موازنه و بالانس بین عناصر وب سایت :

نبود فضای خالی بین عناصر و بلوک های سایت منجر به سایت شلوغ و آشفته ایی خواهد شد که دسترسی و حرکت بازدیدکننده رو بین بخش ها مختلف سایت سخت می کنه و در مقابل وجود این فضا می تونه یه  عنوان یک جدا کننده خوب بخش های مختلف، تعادل و بین بخش ها متلف ایجاد کنه.

 

مهم ترین و بهترین مثال برای استفاده از فضای خالی یا whitespace، صفحه موتورجستجوی گوگل هست که در نهایت سادگی طراحی شده.

استفاده از فضای خالی در صفحه گوگل
استفاده از فضای خالی در صفحه گوگل

اهمیت فضاهای خالی در طراحی وب