sanjeshpc sanjeshpc سه شنبه 12 مرداد 1395 03:55 ق.ظ نظرات ()
7 نکته درباره شورولت کامارو

در بازار امروزی شورولت کامارو یکی از هیجان‌انگیزترین خودروها است. این خودرو شیک و درگیر کننده بوده و هنوز هم از بهایی مناسب برخوردار است.

2016-Chevrolet-Camaro-1LT-Grille-01-546x364
هم‌اکنون نسخه‌های 6 سیلندر و SS این خودرو طرفداران زیادی داشته و البته بررسی‌های زیادی نیز درباره‌ی آن‌ها صورت گرفته اما گزینه‌ی سومی نیز وجود دارد که کارایی بالا و مصرف سوخت کمتر را پیشنهاد می‌دهد.

برای رانندگانی که به مصرف سوخت اهمیت می‌دهند جنرال موتورز تصمیم گرفته تا پیشرانه ی 4 سیلندر را نیز در این خودرو بکار بگیرد. این خودرو چیزی بیش از آنچه که انتظار دارید را تحویلتان می‌دهد. پس از سپری کردن یک هفته با کامارو 1LT با پکیج سفارشی RS این 7 نکته توجه ما را به خود جلب کرد.

پیشرانه برنده است

شاید گنجایش پیشرانه تنها 2 لیتر باشد اما این نسخه کاملاً احساس‌برانگیز است. با تزریق مستقیم سوخت، وجود توربو و دیگر تکنولوژی‌ها، پیشرانه 4 سیلندر توانایی تولید 275 اسب بخار قدرت را دارد. اما حتی بهتر از این عدد، گشتاور 400 نیوتون متری آن است.

متأسفانه حداکثر گشتاور تا دور پیشرانه‌ی 3 هزار حاصل نمی‌شود. پیشرانه طوری تنظیم شده که در دورهای بالا به‌طور قوی عمل کند و واقعاً در دور بالای 4 هزار سرزنده و چالاک نشان می‌دهد. ردلاین پیشرانه نیز از دور 7 هزار شروع می‌شود.

این پیشرانه نرم، آرام و عضلانی است. طبق گفته‌های جنرال موتورز، کامارو با این پیشرانه در مدت کمتر از 6 ثانیه به تندی 96 کیلومتر در ساعت می‌رسد.

اما پیشرانه فاقد نیروی درنده و حیوانی است

مطمئناً پیشرانه‌ی کامارو سریع است اما در سرعت‌های نرمال خوی درندگی ندارد و البته مقداری تاخیر توربو نیز به چشم می‌خورد. با فشار دادن پدال گاز باید زمان نسبتاً زیادی را برای بیدار شدن پیشرانه منتظر بمانید.

در مقام مقایسه، مدل‌های SS با پیشرانه‌ی 8 سیلندر 6.2 لیتری به‌طور آنی و در هر سرعت و دنده‌ای واکنش نشان می‌دهند. با تغییر کمی در پدال گاز دماغه‌ی خودرو به جلو می‌پرد. پیشرانه‌ی 4 سیلندر برای اثبات خود به زمان نیاز دارد.

متأسفانه پس از بیدار شدن پیشرانه از خواب نیز صدای آن غیر جذاب بوده و شبیه جیغی است که از مطب دندان‌پزشک به گوش می‌رسد. کاماروهای 8 سیلندر صدای گیرایی دارند اما این درباره‌ی کاماروی مورد بحث ما صدق نمی‌کند.

مشکلات گیربکس

نسخه‌ی RS که تست شد به گیربکس دستی مجهز است که در ابتدا باعث خوشحالی شد اما پس از سفری کوتاه در حومه شهر امید من به یاس بدل گردید. گیربکس آن‌گونه که مورد انتظار بود عمل نمی‌کرد.

گیربکس در مجموع رضایت‌بخش نیست. هر تعویض دنده این احساس را دارد که انگار آسیبی جبران‌ناپذیر را به اجزای داخلی گیربکس وارد می‌کنید. برای تعویض دنده تلاشی زیاد لازم است. گیربکس استفاده شده در نسخه‌های SS و دیگر خودروهای پرفورمنس قطعاً تعویض‌های راضی‌کننده‌تری دارند.

به خاطر تلاشی که باید برای تعویض دنده صورت بگیرد، این بار از معدود دفعاتی است که ما استفاده از گیربکس اتوماتیک را توصیه می‌کنیم.

نگاه به نیمه پر لیوان

جدای از پیشرانه‌ی پایه و گیربکس کامارو، موارد دوست داشتنی زیادی درباره‌ی این خودرو وجود دارند. برای شروع می‌توان به ظاهر زیبا و سواری بهتر آن اشاره کرد. به لطف معماری مستحکم و سبک‌وزن آلفای جنرال موتورز، این خودرو همانند یک رقاص باله در دستان راننده عمل می‌کند.

کامارو به‌طور شگفت‌انگیزی کم‌مصرف نیز هست. طبق رتبه‌بندی EPA در رانندگی شهری/بزرگراهی، این خودرو مصرف 11.2/7.8 لیتری دارد. البته در حالت واقعی ما به مصرف متوسط بسیار بهتر 8.7 لیتری دست یافتیم. باور کنید که این مصرف در حالی به دست آمد که دور پیشرانه به در موارد متعددی به ردلاین می‌رسید.

هنوز هم دید خودرو چندان جالب نیست

دید بیرونی کامارو هنوز هم مسئله‌ای باقی مانده از قبل است صرف‌نظر از اینکه خودرو چه تعداد سیلندر در پیشرانه داشته باشد.

جادوی شاسی

با پکیج 1950 دلاری RS، کامارو 1LT پایه به رینگ‌های شیک 20 اینچی و لاستیک‌های ران فلت، چراغ‌های جلوی مقاوم، چراغ‌های عقبی LED و برخی ریزه‌کاری‌های دیگر مجهز شده است.

سیستم تعلیق خودرو کاملاً سفت است. خودرو هر دست‌انداز و ناهمواری را با پایداری خوب پشت سر گذاشته و البته سواری را از حالت ایده آل دور می‌کند. کامارو همانند کودک گرسنه‌ای که به کیک‌های خوشمزه حمله می‌کند از پس پیچ‌ها برمی‌آید.

ارتباط سیستم فرمان با راننده خوب است و تغییر جهت خودرو به آسانی صورت می‌گیرد اما در این مورد هم نسخه‌های SS دل‌چسب‌تر هستند.

آینده، امروز

شاید یک پیشرانه‌ی 4 سیلندر احساس چندانی در یک خودروی عضلانی نداشته باشد اما نتایج حاصله را نمی‌توان نادیده گرفت. شورولت کامارو 1LT کوپه به‌طور باورنکردنی‌ای زیبا و درگیر کننده بوده و به‌طور معقولی سریع است به علاوه اینکه مصرف سوخت خوبی دارد.


7 نکته درباره شورولت کامارو

ادامه مطلب ...