منوی اصلی
سنجش پی سی
آخرین اخبار و اطلاعات آزمون های تحصیلات تکمیلی
 • sanjeshpc sanjeshpc شنبه 30 دی 1396 10:40 ق.ظ نظرات ()

  تعریف تجارت الکترونیک:

  تجارت الکترونیک، مبادله ی الکترونیکی داده هاست. بطور کلی می‌توان گفت که مبادله الکترونیکی داده عبارت از تولید، پردازش، کاربرد و تبادل اطلاعات و اسناد به شیوه های الکترونیکی و خودکار بین سیستم های کامپیوتری و براساس زبان مشترک و استانداردهای مشخص و با کمترین دخالت عامل انسانی.

   

  در یک تعریف ساده، تجارت الکترونیکی را می‌توان انجام هرگونه امور تجاری و بازرگانی به صورت online و از طریق شبکه جهانی اینترنت بیان کرد. این تکنیک در سال های اخیر در بستر  internet رشد فزاینده ای داشته است. این امر می‌تواند شامل خرید و فروش عمده یا خرده کالاهایی فیزیکی و غیر فیزیکی (نظیر اتومبیل و یا نرم افزارهای کامپیوتری)، ارائه سرویسهای مختلف به مشتریان (نظیر مشاوره های پزشکی یا حقوقی) و دیگر موارد تجاری (هم چون تبادل کالا به کالاو راه اندازی مناقضات و مزایدات) باشند.
  هدف از به کار گیری تجارت الکترونیکی، گسترش روش های قدیمی تجارت نیست، بلکه ارائه روش جدید در انجام امور بازرگانی محسوب می‌شود. به واسطه این روش جدید کاربران قادرند که محصولات و خدمات خود را به شکل تمام وقت به تمام خریداران در سراسر جهان مستقل از مرزهای جغرافیایی و ملیت ها عرضه کنند. بسیاری از مردم، تجارت الکترونیکی را منحصر به خرید و فروش از طریق شبکه اینترنت می‌دانند، در حالی که این امر فقط بخش کوچکی از تجارت الکترونیک را تشکیل می‌دهد و این مفهوم اکنون گستره وسیعی از جنبه های مختلف تجاری و اقتصادی را دربرگرفته است. به سادگی می‌توان هر گونه تراکنش مالی، تجاری بین موسسات و افراد مختلف را در حیطه تجارت الکترونیک گنجاند. بر مبنای تعریفی که کنسرسیوم صنعت  Commercenet از تجارت الکترونیکی ارایه می‌دهد این نوع تجارت عبارت است از استفاده از کامپیوتر های یک یا چند شبکه برای ایجاد و انتقال اطلاعات تجارت که بیشتر با خرید وفروش اطلاعات، کالا و خدمات از طریق اینترنت مرتبط است. رسالت تجارت الکترونیکی فقط ارتباط نیست بلکه پی ریزی و تقویت روابط تجاری است. تجارت الکترونیکی در حال تغییر روش های تجارت خرید و حتی تغییر نحوه تفکر ماست. پس تعریف جامع تر از تجارت الکترونیک عبارت است از : تبادل اطلاعات تجاری و فروش اطلاعات خدمات وکالا با استفاده از شبکه جهانی اینترنت.

  تفاوت مبادله الکترونیکی داده ها با تجارت الکترونیک
  در موارد زیادی دیده شده که مبادله الکترونیکی داده ها را مترادف با تجارت الکترونیک دانسته و هر کدام را در جای دیگری بکار می‌برند. این دو تکنولوژی اصلاً مشابه هم نبوده و کاملاً مجزا می‌باشد. البته می‌توان اینطور گفت که تجارت الکترونیک مکمل مبادله الکترونیکی داده هاست. مبادله الکترونیکی داده بصورت مکانیزمی تعریف می‌شود که به موجب آن انتقال و تبادل داده در راستای تحقق فعالیت های تجاری با ساختار و شکل تعریف شده و بکارگیری پیام های استاندارد شده بین المللی، توسط ابزار الکترونیکی از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر انجام می‌شود. در حالیکه تجارت الکترونیک عبارت از مبادله تجاری بدون استفاده از کاغذ است که در آن از مبادله الکترونیکی داده ها به عنوان یک ابزار به همراه پست الکترونیک، تابلوی اعلانات الکترونیک، انتقال الکترونیک وب و سایر فناوری‌های مبتنی بر شبکه استفاده می‌شود. به‌عبارت دیگر مبادله الکترونیکی داده ها به‌عنوان ستون فقرات تجارت الکترونیک عمل می‌نماید. چنانچه از تعریف فوق بر می‌آید؛ تجارت الکترونیک حیطه ای بسیار وسیع تر از مبادله الکترونیکی داده دارد.

  ابزارهای تجارت الکترونیک
  صاحب‌نظران، ابزارهای تجارت الکترونیک را به دو بخش تقسیم می‌کنند:
  ۱ـ EDIیا( Electronic Data Interchange) یا مبادله الکترونیک داده‌ها : شبکه‌های ارتباطی هر روز در حال تحول و دگرگونی است و اجزای آن زنجیره‌وار جایگزین یکدیگر می‌شود؛ نامه‌های کاغذی جای خود را به نامه‌های الکترونیک می‌دهد و شبکه‌های ماهواره‌ای، کابل‌های نوری و اینترنت جایگزین خطوط تلفن، فکس و تلکس می‌شوند. در اکثر عرصه‌های اداری و صنعتی، مکتوب کردن اطلاعات به صورت دستی منسوخ شده است و دفاتر و بایگانی‌ها جای خود را به کامپیوترها و بانک‌های اطلاعاتی داده‌اند. در این میان، EDIمجموعه‌ای از فناوری‌هاست که ذخیره، نگهداری، بازیابی و انتقال اطلاعات را در بستری الکترونیک میسر می‌کند. این اطلاعات ممکن است مجموعه‌ای از اطلاعات مالی، مدیریتی، حساب‌های شخصی، اعتبارات مالی یا داده‌هایی در زمینه بورس اوراق بهادار یا وضعیت موجودی انبار یک شرکت باشد. EDIدرصدد است تا بتوانند دستیابی به اطلاعات را در قالبی ایمن و حفاظت‌شده تسهیل کند. EDIرا نمی‌توان بخشی از تجارت الکترونیک نامید؛ بلکه EDIابزاری است در خدمت تجارت الکترونیکی که ارتباطی مدرن را بین زنجیره‌های تأمین، ایجاد می‌کند و انتقال اطلاعات مالی و اعتباری و دسترسی به مشخصات کنترلی و همچنین اطلاعات فنی را میسر می‌سازد.
  ۲-کاتالوگ‌های شبکه‌ای : پس از تحقق EDIکه فقط پروتکل و قراردادی برای انتقال ایمن اطلاعات است، نوبت به بهره‌گیری از فناوری اطلاعات می‌رسد. کاتالوگ‌های شبکه‌ای در واقع همان کاتالوگ‌های سنتی هستند که در بستر الکترونیک قرار گرفته‌اند و امکان عرضه و تقاضای مستقیم و همزمان را فراهم می‌کنند. تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان کالا و خدمات می‌توانند با ایجاد کاتالوگ‌های شبکه‌ای (معمولاً در بستر اینترنت) و بهره‌گیری از ابزارهایی همچون بانک‌ و پول الکترونیکی، به خرید و فروش محصولات خود بپردازند. همچنین، تولیدکنندگان می‌توانند برای تهیه مواد اولیه مورد نیاز خود از همین کاتالوگ‌های شبکه‌ای، در سطحی بالاتر بهره گیرند. از فواید این سیستم می‌توان به سهولت جستجو، دسترسی به نتیجه‌های مطلوب‌تر، سهولت مقایسه و تأمین اعتبار نزد مشتریان نام برد. ضمناً به دلیل ارتباط بی‌واسطه تولیدکنندگان با مشتریان و مصرف‌کنندگان اصلیِ کالا و خدمات در این سیستم، تولیدکنندگان می‌توانند بهتر و آسان‌تر به جلب رضایت مشتریان بپردازند. تجارت الکترونیک با بهره‌گیری از این سیستم‌ها و فناوری‌ها سعی می‌کند که مشتری را به تولیدکننده نزدیک کند و با سازمان‌دهی جدید و تقسیم‌کاری نوین و حذف واسطه‌ها، هزینه‌ها را کاهش دهد و از ایجاد قیمت‌های کاذب جلوگیری کند. همچنین، تجارت الکترونیک، بر سامانه‌های حمل و نقل تأثیر می‌گذارد و با ایجاد بهینه‌ترین حالت انتقال کالا، از جابه‌جایی‌های بیهوده جلوگیری می‌کند. می‌توان گفت تجارت الکترونیک لازمه مدیریت پویای امروزی است و در سیستم‌های تولیدیِ پیوسته و بازارهای پویا نقشی اساسی را ایفا می‌کند.

  انواع تجارت الکترونیک :

  تجارت Bussiness to Business – BB:
  این نوع تجارت رد و بدل اطلاعات تجاری بین دو تاجر یا دو شرکت می‌باشد.
  تاجر اول که خود تولیدکننده است و در سایت خود تصویر و توضیحات کالا را قرار داده و امکان برقراری تماس مستقیم خود را با ارائه تلفن، فاکس، پست الکترونیک و… ایجاد می‌کند.
  تاجر دوم که خریدار است ولی خود مصرف کننده نیست و درنظر دارد این کالا را به تنهایی یا به همراه کالاهای دیگر به مشتری مصرف کننده و به صورت عمده بفروشد.خرید و فروش در این سیستم به صورت عمده می‌باشد.
  ارسال و دریافت پول از طریق سیستم سنتی (عموما بانک ها و از طریق گشایش اعتبار) است.
  حمل و تحویل کالا به روش سنتی (عموما از طریق کشتی، کانتینر و یا هواپیما) است.
  مشخصه های عمده این نوع تجارت ۳ مطلب است :
  حذف واسطه و دلال های بین تولید کننده و خریدار اصلی.
  امکان جستجو و تحقیق بسیار سریع برای خریدار جهت دستیابی به کالای با کیفیت و بهای مناسب.
  امکان دریافت اطلاعات و نظرات خریدار جهت تولید کننده پس از فروش کالا به این ترتیب می‌تواند کیفیت کالای خود را مطابق ایده های خریدار تغییر دهد.
  مثال این نوع تجارت در تجارت سنتی ایران مثل فروش کالای کارخانه های تولید لوازم خانگی به فروشگاه ها می‌باشد همچنین نمونه ای دیگر از این نوع تجارت، عملکرد شرکتی است که از این شبکه برای انجام سفارش به تولید کنندگان دریافت پیش فاکتورو فاکتور خرید و همچنین پرداخت هزینه های استفاده از EDIانجام می‌شود ولی در واقع از پنج یا شش سال پیش به شکل امروزی خود درآمده است. شرکت Ciscoیکی از اولین شرکت های بزرگی بود که در جولای ۱۹۹۶ سایت تجارت الکترونیکی خود را راه اندازی کرد بعد از آن که تلاش جدی بقیه شرکتها برای چنین امری آغاز شد.
  یک ماه بعد Microsoftنرم افزار تجاری خود را که امکان انجام فروش از طریق اینترنت را می داد به بازار عرضه کرد اکنون زمان آن بود که مسائل مالی و بانکی نیز مطرح شود.
  سپس IMBیک سیستم شبکه اقتصادی راه اندازی کرد و شروع به بازاریابی برای استراتژی های تجارت الکترونیکی خود کرد. شرکت نیز با همکاری شرکت First Data Cropو برای رقابت با IBMسیستم MSFDCرا به بازار عرضه کرد

   

  تجارت Business to Consumer:
  بیشترین سهم در انجام تجارت الکترونیکی از نوع BCرا خرده فروشی تشکیل می‌دهد. تجارت بین فروشنده و خریدار که در حال حاضر جزو متداول ترین تراکنش ها در حیطه تجارت الکترونیکی بر روی اینترنت است و یک نوع B2Cمحسوب می‌شود این نوع تجارت به معنای ارتباط مستقیم مصرف کننده تنهایی با تاجر یا تولید کننده و پرداخت بهای کالا از طریق اینترنت می‌باشد.
  تاجر یا تولید کننده در سایت تصویر وتوضیحات وبهای کالا را قرار داده و امکان خرید آن را به صورت مستقیم (online) را بری مصرف کننده ایجاد میکند. خرید و فروش در این سیستم به صورت تک فروشی می‌باشد.
  ارسال و دریافت پول از طریق یک واسطه بنام سیستم بانکی تجاری انجام می‌شود از سوی دیگر حمل کالا از طریق پست یا توسط خود شرکت انجام میگیرد.
  مشخصه های عمده این نوع تجارت ۳ مطلب زیر است :
  حذف واسطه بین تولید کننده و مصرف کننده.
  پرداخت مبلغ مورد نیازبه سهولت و از پشت کامپیوتر شخصی خود با داشتن کارت قابل شناسایی سیستم بانکی (merchant account) و صرفه جویی در وقت و هزینه.
  امکان ارتباط مستقیم مصرف کننده با تولید کننده درجهت دریافت نظرات مصرف کننده نسبت به کالاهای ارائه شده. مبالغ دراین نوع تجارت برا ی هر تراکنش پائین بوده و به عنوان تک فروشی باید باشد زیرا :
  الف ) مشتری جهت خرید مستقیم (online) برای پرداخت مبالغ بالا به این روش، ریسک نمیکند.
  ب ) سیستم بانکی تجاری بابت ارائه این سرویس بین ۲ تا ۱۰ درصد از هر معامله کم کرده و به تولید کننده بازپرداخت میکند.
  این نوع تجارت با گسترش WEBبه سرعت افزایش کرد و اکنون به راحتی می‌توان انواع واقسام از شیرینی گرفته تا اتومبیل و نرم افزارهای کامپیوتری را از روی اینترنت خریداری کرد.
  B2Cاز حدود ۵ سال پیش با راه اندازی سایت هایی چون AmazonوCDNOWآغاز شد. اغراق نیست اگر پیشگام درامر B2C«راجف بزوس» بدانیم که در سال ۱۹۹۴ شرکت Omazonرا بنا نهاد. وی که یک تاجرکم تجربه در امر خرده فروشی بود سایت خود را فقط به هدف فروش کتاب از طریق اینترنت را ه اندازی کرد. این ایده ساده مقدمه ای بود برای تحول جهانی.

  مزایای تجارت الکترونیک نسبت به تجارت سنتی
  قبل از هر چیز تفاوت اصلی و اساسی میان تجارت الکترونیک و تجارت سنتی در این است که در تجارت سنتی، تجارت بصورت چهره به چهره و مبادلات پول از طریق شبکه بانکی و یا بصورت نقدی صورت میگیرد و در تجارت الکترونیک کلیه فرآیندهای تجاری از طریق بستر اینترنت انجام میپذیرد. با این حال مزایای تجارت الکترونیک را می‌توان به ۷ دسته اصلی تقسیم کرد:

  • بستر مناسب و قدرتمند تبادل اطلاعات
  با استفاده از بستر اینترنت اطلاعات کاملی از محصول و خدمات با سرعت بسیار بالا در میان فروشنده و خریدار قابل انتقال است. به راحتی از طریق ابزارهای مختلفی مثل پست الکترونیک، گفتگو آنلاین و سایر ابزارهای مشابه می‌توان به تبادل اطلاعات پرداخت.
  • حذف واسطه ها در بازار
  یکی از مهمترین دستاوردها در تجارت الکترونیک حذف واسطه هاست. با حذف این واسطه ها قیمت ها بین ۱۵ تا ۵۰ درصد کاهش مییابد و در نتیجه رقابت به شکل شدیدتری بالا میگیرد.
  • بالا رفتن قدرت خرید خریداران
  با توجه به عواملی از قبیل حذف واسطه ها و در نتیجه کاهش قیمت ها در بازار، قدرت خرید خریداران تا مقدار زیادی افزایش مییابد.
  • پیدایش بازارهای بیشتر برای تولید کنندگان و فروشندگان
  بستر اینترنت به فروشندگان این امکان را می‌دهد که بتوانند محصول و یا خدمات خود را با هزینه هایی بسیار اندک نسبت به تجارت سنتی و در وسعت جهانی عرضه نمایند. در نتیجه تعداد مشتریان یا خریداران بسیار بیشتر از خریداران سنتی است.
  • سفارشی بودن محصولات
  در بستر تجارت الکترونیک مشتریان براحتی می‌توانند محصولات مورد نظر خود را با استفاده از کسب اطلاعات دقیق نسبت به آن محصول و یا مقایسه آن با سایر محصولات مشابه پیدا کنند و آن را با هزینه و صرف وقت کمتر سفارش دهند.

  • خدمات پشتیبانی بهتر در تجارت الکترونیک با توجه به وجود نرم افزارهای پشتیبانی قدرتمند، شرکت های عرضه کننده محصول و یا خدمات به شکلی سریعتر و ارزان تر با مشتریان خود در ارتباط هستند. مشتریان نیز براحتی مشکلات خود را مطرح کرده و شرکتهای عرضه کننده نیز پشتیبانی قوی تری ارائه می‌دهند.

  • ورود شرکت های جدید و نوپا به عرصه رقابت تجارت الکترونیک
  با استفاده از بستر اینترنت به ورود شرکت های جدید و کم بنیه اجازه می‌دهد که بتوانند با شرکت های با سابقه بیشتر رقابت کنند. در بسیاری موارد دیده شده است که شرکت های نوپا با ایتفاده از اتخاذ تصمیم ها و سیاست های درست تجاری گوی سبقت را از شرکت های کهنه کار ربوده اند.

  در پایان کتاب مفید و کاملی را برای دانلود خدمت شما معرفی می کنیم  :

  Laudon’s E-commerce 2017: Business, Technology, Society emphasizes three driving forces behind the expanding field of e-commerce: technology change, business development, and social issues. A conceptual framework uses the templates of many modern-day companies to further demonstrate the differences and complexities in e-commerce today. An in-depth investigation of companies such as Uber, Airbnb, Instacart, and others kick-off the course while preparing students for real-life scenarios.

  In the Thirteenth Edition, Laudon and Traver add new or update existing case studies to match developments in the e-commerce field as they exist in today’s tech world. They built in additional video cases for each chapter, making the material even more accessible to students as they prepare for their future roles in business.

  دانلود کتاب Pearson E-Commerce
  دانلود کتاب Pearson E-Commerce

  فرمت : PDF | حجم : ۱۹ مگابایت | صفحات : ۹۱۷ صفحه

  دانلود کتاب E-commerce 2017

   


  تجارت الکترونیک E-commerce

  ادامه مطلب ...

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • sanjeshpc sanjeshpc جمعه 22 دی 1396 01:51 ب.ظ نظرات ()

  شما می‌توانید طراحی وب سایت خودتان رو به بهترین نحو ممکن انجام دهید و در هر زمان که نیاز باشد و ضرورتی احساس کنید، می‌توانید بلافاصله تغییرات دلخواه‌تان را اعمال کنید و نتایج تغییرات را مشاهده کنید. در حالیکه مبحث کاربرپسند بودن و رابط کاربری آسان و روان، جزو ضروریات و اولویت‌های طراحی وب سایت و فروشگاه‌ های آنلاین به شمار می رود. مخصوصا در فروشگاه های آنلاین با ده ها و صدها و هزاران تراکنش روزانه این مطلب بیشتر اهمیت پیدا می کند.

  اساس و هدف فروشگاه های اینترنتی، فروش کالا، محصول و خدمات می باشد. برای انجام پرداخت های بانکی تمام وب سایت ها و فروشگاه ها متکی و مجبور به استفاده از درگاه های بانکی هستند. اما آیا الزامات و نکات مهمی که در مورد رابط کاربری و کاربرپسند بودن باید رعایت شود، در مورد این صفحه رعایت شده است؟

   

  صفحه پرداخت بانکی و کاربر پسندی آنها

  بعد از راه اندازی وب سایت و هزینه های تبلیغات و سئو و طی یک مسیر طولانی و پر پیچ و خم و  … مشتری تصمیم به خرید از وب سایت شما می گیرد و بعد از کلیک بر روی دکمه پرداخت روی وب سایت شما به صفحه بانکی می رود و وارد صفحه پرداخت می شود. جایی که شما کمترین نقشی در طراحی و یا حتی انتخاب جزئی ترین بخش آن ندارید.

  اینکه این صفحه چطور طراحی شده است مطمئنا روی  فروش شما تاثیر مستقیم خواهد داشت. این موضوع وقتی حساسیت بیشتری پیدا می کند که به این نکته توجه کنیم که مشتریان و خریدارانی که در صفحه پرداخت قرار دارند ممکن است از هر قشری و با هر سطح سوادی باشند. می توانید طیف وسیع سنی از نوجوان تا پیرمرد و پیرزنی با سطح بینایی متوسط را تصور کنید و یا کسبه و بازاری که آشنایی کمتری نسبت به اینترنت و پرداخت آنلاین داشته باشد.

  صفحه پرداخت باید به طوری گویا و ساده باشد که هر کسی با کمترین دانش و اطلاع و تجربه قبلی پرداخت، بتواند اطلاعات را به درستی وارد کند.

  فقط در یک مورد شما تصور کنید که در قسمت ایمیل عبارت “اختیاری” درج نشده باشد و شاید خریدارانی داشته باشید که در صفحه پرداخت تصور کنند که حتما ایمیل مورد نیاز است کلا صفحه پرداخت را ترک کند. شاید این نکات بسیار پیش پا افتاده و سطحی و گاهی بدیهی به نظر برسد اما اگر تعداد این موارد در ماه و سال رو در نظر بگیرم و محاسبه کنیم به عدد بسیار بالایی می رسیم.

  همینطور  کد کپچا که قرار هست کاربر انسانی را از کاربر غیر انسانی تشخیص دهد و از صحت ورود اطلاعات اطمینان حاصل کند، گاهی چنان سخت و پیچیده هست که ممکن نیست در بارهای اول و دوم هم بتوانید آنها را درست وارد کنید،  به خصوص اگر از کلمات انگلیسی در آن استفاده شده باشد. آیا همه مردم ایران آموزش زبان انگلیسی را – هر چند در حد آشنایی با حروف انگلیسی هم شده باشد – گذرانده اند ؟

   

  آموزش کوتاه قبل از پرداخت

  به نظر خودم وجود یک صفحه که در آن روند پرداخت از ابتدا در آن شرح داده شده باشد و با تصاویر گویا روند پرداخت نشان داده شده باشد، می تواند تعداد خرید های ناموفق را کاهش دهد و همینطور یک توضیج دو و یا چند خطی در صفحه خرید و اینکه خریدار باید حتما بعد از خرید به وب سایت و فروشگاه برگردد و یا توضیحات تکمیلی دیگر، می تواند نقش مهمی در کاهش تعداد خرید های ناموفق داشته باشد.

   

  مقایسه چند درگاه بانکی مهم

  فارغ از اینکه از چه درگاه بانکی استفاده می کنیم، نگاهی کوتاه به صفحات پرداخت بانکی می اندازیم :

   

  درگاه بانک ملت

   

  صفحه پرداخت بانک ملت
  صفحه پرداخت بانک ملت

   

  درگاه بانک ملت در نهایت سادگی طراحی شده است. در قسمت بالا شما نام و شماره ترمینال پذیرنده رو مشاهده می کنید و مبلغی که باید پرداخت شود.

  در قسمت پایین کادر شماره کارت و بقیه اطلاعات مورد نیاز، کد کپچا تقریبا ساده و ۴ حرفی و در سمت چپ و کادر مربوط به اون در سمت راست قرار دارد و احتمال اینکه که کد کپچا را به اشتباه در قسمت ایمیل وارد کنید خیلی کم هست و در انتها دو دکمه پرداخت و انصراف که به یک اندازه و به صورت قرینه در کنار هم قرار دارند.

  نکته منفی که در مورد کد کپچا وجود دارد این است که از حروف انگلیسی استفاده شده است. آیا وارد کردن کد کپچا به صورت انگلیسی برای کسانی که هیچ آشنایی با زبان انگلیسی ندارند راحت هست؟ من که فکر نمی کنم.

   

  صفحه پرداخت بانک ملی

   

  صفحه پرداخت بانک ملی
  صفحه پرداخت بانک ملی

   

  صفحه پرداخت بانک ملی بسیار خوب و هوشمندانه طراحی شده است. در قسمت سمت چپ علاوه بر قیمت و شماره پذیرنده، شماره سفارش و آدرس وب سایت پذیرنده نیز درج شده است. شماره کارت ۱۶ رقمی در یک کادر وارد می شود که هر ۴ رقم به وسیله یک خط تیره از هم جدا می شود. در قسمت CVV2، در کنار کادر ورودی با یک آیکون محل پیدا کردن CVV2  را روی کارت نشان می دهد. برای تاریخ انقضای کارت هم قسمت ماه و سال کاملا مشخص شده است.

  بانک ملی برای کد کپچا، فقط از اعداد استفاده کرده است و این هم وارد کردن اطلاعات کپجا را آسان کرده است و هم احتمال خطا را کاهش داده است.

  و در قسمت ایمیل، که در کادر مربوطه کلمه اختیاری ذکر شده است. و در آخر یک دکمه پرداخت با عرض ۳ برابر بیشتر که مطمئنا استفاده بیشتری از دکمه انصراف دارد. اما نکته منفی داستان محل این دو دکمه هست. قاعدتا دکمه پرداخت باید در سمت چپ و دکمه انصراف در سمت راست قرار می داشت. شاید این اشتباه پیش بیاید که کاربر بعد از چند دقیقه زحمت و وارد کردن اطلاعات، به اشتباه روی دکمه انصراف کلیک کند و بدون هیچ گونه اخطار و سوالی به وب سایت مبدا برگشت داده شود.

   

  صفحه پرداخت بانک پارسیان

   

  صفحه پرداخت بانک پارسیان
  صفحه پرداخت بانک پارسیان

   

  با اینکه بانک پارسیان یکی از بهترین سامانه های مدیریت حساب رو برای مشتریان خود فراهم کرده است، اما از لحاظ صفحه پرداخت حرفی برای گفتن ندارد. مبلغ قابل پرداخت با فونت پیش فرض صفحه، نمایش داده می شود و طراح محترم به خود زحمت نداده که این مقدار را در صفحه مشخص تر و بهتر نمایش دهد.

  به غیر از اندازه کادر ماه و سال، عرض تمام ورودی ها یکسان هست؛ و یعنی برای شماره کارت ۱۶ رقمی و کد CVV2 سه یا چهار رقمی، عرض یکسانی در نظر گرفته است.

  اما بدترین قسمت صفحه پرداخت بانک پارسیان مربوط به کد کپچای آن هست. یعنی طبق روال، ورودی ها از بالای صفحه پر می شوند و به پایین می رسیم اما برای کد کپچا باید به بالا برگردیم و در ورودی بالا وارد کد کپچا را وارد کنیم. جایی که مطمئنا کاربران زیادی به اشتباه کد کپچا را در قسمت ایمیل وارد می کنند و با خطای این که کد کپچا وارد نشده است مواجه می شوند؛ اتفاقی که چند بار برای خودم افتاد و بعد از چندین بار وارد کردن کد کپچا، متوجه شدم که کد کپچا را به اشتباه در قسمت ایمیل وارد کرده ام. در قسمت سمت چپ هم  می توانید شمارنده زمان را ببینید که بانک پارسیان ۵ دقیقه وقت اضافه برای خواندن  اطلاعات پایین کادر برای شما در نظر گرفته است.

   

  صفحه پرداخت بانک سامان

   

  صفحه پرداخت بانک سامان
  صفحه پرداخت بانک سامان

   

  صفحه پرداخت بانک سامان هم ساده طراحی شده است. عرض کادر های ورودی هم به یک اندازه در نظر گرفته شده است یعنی برای ورودی ۱۶ کاراکتر و ۴ کاراکتر  عرض یکسانی در نظر گرفته شده است.. کد کپچای عددی که احتمال اشتباه را کمتر می کند. و نکته منفی، دکمه پرداخت که همچنان کوچک و در سمت راست قرار دارد. و مهم ترین چیز محل نمایش قیمت، که باید بگردید تا پیداش کنید که با همان فونت پیش فرض صفحه نمایش داده می شود.

   

  صفحه پرداخت آسان پرداخت

  صفحه پرداخت آسان پرداخت
  صفحه پرداخت آسان پرداخت

  در مورد صفحه پرداخت آسان پرداخت، ساده ترین درگاه بانکی است که مورد بررسی قرار دادیم. تنها درگاه بانکی که در مورد دکمه های پرداخت و انصراف کمی از خود سلیقه به خرج داده است. و از نکات منفی، اینکه باید برای چک کردن قیمت پرداختی باید به دنبال مبلغ تراکنش بگردید و جالب اینکه اطلاعات پرداختی شما با فونتی کوچکتر از فونت اصلی صفحه نمایش داده می شود.

   

  صفحه پرداخت بانک سپه ( ایران کیش )

   

  صفحه پرداخت بانک سپه
  صفحه پرداخت بانک سپه

  صفحه پرداخت بانک سپه یکی از بهترین صفحات پرداخت مورد بررسی ماست. توضیح کوتاهی در کنار هر فیلد ورودی وجود دارد. کد کپجا عددی است و در قسمت پایین فیلد ورودی کپچا قرار دارد. مبلغ قابل پرداخت با رنگ آبی مشخص شده است و اگر دکمه پرداخت بزرگتر و در سمت چپ قرار داشت، بهترین صفحه پرداخت بانکی به انتخاب من بود.  برخلاف سایر صفحات پرداخت از فونتی غیر از فونت پیش فرض tahoma استفاده شده است که باید به طراح و یا طراحان آن تبریک و خسته نباشید گفت.

   

   

  همانطور که دیدیم بعضی صفحات بانکی  نکات ریزی داشتند که شاید مشکل حادی نباشند و اختلالی ذر روند پرداخت به وجود نیاورند؛  ولی وقتی باعث اشتباه  توسط کاربر در وارد کردن اطلاعات کارت و افزایش درصد خریدهای ناموفق شوند،  در ماه و سال عدد بسیار بزرگ و قابل تاملی خواهد بود. شاید اگر بانک ها امکانی را برای فروشگاه های اینترنتی و صاحبان درگاه ها قرار می دادند که طراحی صفحات پرداخت را به خودشان محول کرده و کد های نوشته شده برای امنیت بیشتر، بعد از بررسی در پنل مدیریت خود صاحب درگاه ذخیره می شد،  مطمئنا شاهد صفحات پرداخت زیبا تر و کاربر پسند تری بودیم.

  در نهایت از تمامی بانک های محترمی که در این پست از آنها نام برده شد تشکر و از خدمات ارزشمند آنها قدردانی می شود.


  مقایسه و بررسی کوتاه صفحات پرداخت بانکی

  ادامه مطلب ...

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • sanjeshpc sanjeshpc جمعه 22 دی 1396 01:51 ب.ظ نظرات ()

  زندگی زمانه ما در پیام ها کوتاه و سریع خلاصه شده، عصر پیامک، پیام رسان های اینترنتی (!) و استیکرهایی که جایگزین بیان احساسات  ما شدند. شما وقت زیادی برای جلب نظر بازدیدکننده و نمایش اطلاعات و محصولات خود ندارید. اگر کوچکترین مشکل و اشتباهی در طراحی وب سایت شما وجود داشته باشد و بازدیدکننده نتواند اطلاعات لازم و کافی را دریافت کند، صفحه را ترک خواهد کرد و احتمال برگشت به این صفحه تقریبا صفر خواهد بود.

  هنوز وب سایت هایی هستند که برای دانلود و یا خرید باید در آنها عضو شوید، تا اینجا مشکلی نیست ولی وقتی در صفحه عضویت با لیست بلند بالایی از اطلاعات درخواستی مواجه می شوید، با زمانی که برای پر کردن اطلاعات این فرم نیاز هست می توانید دانلود و خرید خودتان را از یک وب سایت دیگر انجام دهید. مخصوصا اگر این صفحه دارای مشکل برنامه نویسی هم باشد و بعد از وارد کردن اطلاعات و رسیدن به انتهای فرم، با یک و یا چند خطا مواجه شوید.

  به خاطر دارم که یکی از شعارهای وب سایت های بزرگی مثل آمازون و ebay ، فروش کالا و خدمات با کمترین کلیک بود. از طرفی سبدهای خرید موجود در وب سایت ها ، در بعضی موارد نه تنها یک مزیت نیستند؛ بلکه باعث به تعویق انداختن خرید و احتمالا بعد از گذشت مدتی، منصرف شدن از خرید شوند.

  خوب تمام چیزهایی که در بالا به یادآوری آنها پرداختیم مربوط به رابط کاربری و تجربه کاربری بازدیدکننده و خریدار می شود.

  تفاوت ux با ui
  تفاوت ux با ui

   

   ui یا رابط کاربری

  UI که مخفف User Interface می باشد بخشی از طراحی وب سایت و فروشگاه می باشد که بر روی جنبه ظاهری و بصری تمرکز دارد و زمانی که کاربر در حال بازدید از وب سایت می باشد آن را مشاهده می کند. این بخش شامل طراحی ظاهری، انتخاب رنگ ها و تصاویر، اسلایدها و انیمشن ها، توضیحات و منوها و سایر عواملی است که سعی در ارائه اطلاعات، محصول و یا خدمات به بازدید کننده دارد، می شود.  مطمئنا وب سایتی که اصول رابط کاربری را رعایت نکرده باشد نباید انتظار تجربه کاربری خوب را داشته باشد.

  همیشه برای ایجاد یک رابط کاربری قوی باید خود را به جای کاربری که در حال استفاده از وب سایت است، فرض کرد. بسته به اینکه استفاده کنندگان از وب سایت چه کسانی هستند، باید طراحی های متفاوتی انجام  شود. مطمئنا برای وب سایت هایی که برای کودکان و نوجوانان طراحی می شوند، باید از رنگ های شاد استفاده کرد و برای وب سایت هایی که بازدید کنندگان آن افراد سالخورده می باشد ،شاید اندازه متن و نوشته ها باید کمی بیشتر و خواناتر باشد. اینها مثال های ساده و بدیهی هستند که در خیلی موارد همین نکات ساده و پیش پا افتاده هم رعایت نمی شوند.

   

   

  ux یا تجربه کاربری

  UX که مخفف User Experience است به اتفاقاتی است که در عرض چند ثانیه و یا دقیقه ای است که برای کاربر در زمان بازدید از وب سایت شما می افتد. تجربه کاربری بیشتر به پروسه، اتفاقات و رویدادهای که در واری ظاهر سایت در جریان است، مربوط می شود.

  یک دانشمند علوم شناختی به اسم Don Norman (نورمن دان) در اوایل دهه‌ی ۹۰، زمانی که نایب رییس گروه فناوری پیشرفته در شرکت اپل بود، اصطلاح تجربه کاربری (UX) را به کار برد. به صورت رسمی تعریف او از این اصطلاح به این شرح است:

  تجربه‌ی کاربری تمامی جنبه‌های تعامل کاربر نهایی را با یک شرکت، خدمات و محصولات آن در بر می‌گیرد.

  او در ایمیلی که منشا این اصطلاح را توضیح می‌داد، این چنین نوشت:

  دلیل ابداع این اصطلاح به این خاطر بود که من فکر کردم اینترفیس انسانی و کاربرپذیری اصطلاحات بسیار محدودی هستند و من می‌خواستم تمامی جنبه‌های تجربه‌ی فردی با یک سیستم را بیان کنم، از جمله طراحی صنعتی، گرافیکی، اینترفیس، تعامل فیزیکی و برخوردهای دستی.

  برای مثال هتلی با نمای بیرونی بسیار زیبا را در نظر بگیرید با نور پردازی بسیار رویایی و پنجره هایی که رو به دریا باز می شوند. این چیزی است که شما مشاهده می کنید و چیزی مشابه رابط کاربری وب سایت شماست.

  بعد از ورود به هتل، رفتار پرسنل هتل، نحوه پذیرش، نحوه پذیرایی از شما، کیفیت و قیمت غذا، تمیزی و مرتب بودن اتاق ها و خلاصه هر چیزی که شما در مدت اقامت در هتل، تجربه می کنید؛ مربوط به تجربه کاربری یا User Experience شما می شود. اینکه در نهایت شما با خاطره ی خوب، این هتل را ترک کنید نشان دهنده ی  تجربه کاربری خوب این هتل خواهد بود.

  با در نظر گرفتن این مثال، می توانیم بگوئیم که یک طراحی ظاهری خوب، دلیلی بر یک تجربه کاربری خوب نیست و این دو مقوله کاملا جدا از هم ولی در عین حال مکمل هم هستند و وجود هر یک به تنهایی کافی نیست.

   

  بهبود ui و ux

  بهترین افرادی که می توانند در مورد رابط کاربری و تجرب کاربری وب سایت من و شما قضاوت کنند، مطمئنا بازدیدکنندگان هستند. فرم تماس با ما و قسمت کامنت ها و  همینطور پشتیبانی آنلاین بهترین راه برای دریافت بازخوردهای بازدیدکنندگان می باشد. بارها و بارها  از طرف بازدیدکنندگان نکته سنج و ریزبین، پبام ها و کامنت هایی در مورد مشکلات و نواقص  وب سایت و محصولات سایت دریافت کردم که نشون می داد که ممکن هست چه نکات ریزی وجود داشته باشد که اصلا و ابدا برای مدت طولانی حتی متوجه اونها هم نشده بودم.

   

   

  تفاوت بین UX و UI به نقل از بزرگان

  Ken Norton – یکی از شرکای شرکت Google Ventures، مدیر سابق بخش محصولات گوگل:

  UX بر سفر کاربر در حل یک مشکل تمرکز دارد، در حالی‌که تمرکز UI بر به نظر آمدن ظاهری و عملکرد یک محصول است

   

  Andy Budd – بنیان‌گذار شرکت Clearleft، بنیان‌گذار شرکت UX London

  یک طراح UX نگران جنبه‌های مفهومی فرآیند طراحی است، و کار تمرکز بر عناصر ملموس‌تر را بر عهده‌ی طراح UI می‌گذارد

   

  Craig Morrison – رییس بخش محصول در شرکت RecordSetter، بنیان‌گذار شرکت Usability H

  تفاوتی بین طراحی تجربه‌ی کاربری و رابط کاربری وجود ندارد چون این دو مقوله قابل قیاس با یکدیگر نیستند

   

  Patrick Neeman – رییس بخش طراحی محصول در شرکت Apptio، بنیان‌گذار Usability Counts

  UI به طور کلی در رابطه با طراحی بخش بصری و طراحی اطلاعات در اطراف نمایشگرها است. UX در رابطه با این تجربه‌ی کامل است و ممکن است حتی در رابطه با صفحه نمایشگر نباشد

   

  معمولا، طراحی UX مقدم بر طراحی UI واقع می‌شود زیرا ابتدا بایستی تحقیق کنید، طرح‌های مختلف بکشید و جریان‌های کاری متداول را در نظر بگیرید. سپس زمانی که این کارها را انجام دادید بایستی بر روی طراحی رابط‌کاربری کار کنید تا تمامی این بخش‌ها را در کنار هم قرار دهید تا یک محصول زیبا و به خوبی طراحی شده شکل بگیرد.

   

  web design and ux ui
  web design and ux ui

   

  و در پایان

  گاهی تشخیص و تفکیک رابط کاربری و تجریه کاربری سخت و غیر ممکن خواهد بود، به نظرم به جای اینکه در مفاهیم، تعاریف و اصطلاحات غرق شویم، بهتر است همیشه این اصل را به خاطر داشته باشیم که چطور در کمترین زمان ممکن، به ساده ترین شکل ممکن، نیازهای مشتری و بازدیدکننده را پاسخ دهیم. در اینصورت فارغ از درگیر شدن  و دست و پا زدن در اصطلاحات و تعاریف، مشتریانی  خواهیم داشت که از گشت و گذار در صفحات وب سایت ما لذت می برند و در صورت خرید، تجربه خرید خوب و آسان خواهند داشت.

  در این ویدئو به ۷ مورد از مهمترین نکات طراحی ui/ux اشاره می شود:

   

  منابع مورد استفاده :

  ۱- وب سایت دارکوب

  ۲- وب سایت رادوو

  ۳- وب سایت امید امرایی


  فرق ui و ux در طراحی وب سایت

  ادامه مطلب ...

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • sanjeshpc sanjeshpc جمعه 22 دی 1396 01:50 ب.ظ نظرات ()

  تعداد کسب و کارهایی که کار سرمایه گذاری روی محتوا رو بدرستی انجام میدن خیلی کمه. اغلب برنامه هایی که توی سازمان ها میبینید اشکالات بسیار پایه‌ایی داره و میتونه باعث بشه بگیم این اصلا به معنای استراتژی محتوا نیست

  تولید محتوا دیگه یه موضوع ناشناخته نیست. این روزها کسب و‌کارهای زیادی دارن روی اون سرمایه گذاری میکنن. اما متاسفانه تعداد اونهایی که دارن این کارو بدرستی انجام میدن خیلی کمه.راستش رو بخوایید من نزدیک به ۸ ماه پیش شروع به نوشتن این مطلب کردم. وقتی ایده نوشتنش به ذهنم خطور کرد ۵ تا اشکال توی ذهنم بود اما وقتی شروع به نوشتن کردم پنجمی رو به خاطر نیوردم تا همین دیروز که دوباره باهاش مواجه شدم. بنابر این اومد سراغش.اغلب برنامه هایی که امروز توی سازمان ها میبینید اشکالات بسیار پایه‌ایی داره که میتونه باعث بشه بگیم این کار اصلا به معنای تدوین استراتژی محتوا نیست. در ادامه ۵ تا از مهمترین اشتباهات موجود در یه استراتژی غلط رو بهتون معرفی می‌کنم.
  Content Strategy
  Content Strategy

   

  هدفی برای تولید محتوا تعریف نشده

  بگذارید حدس بزنم. احتمالا دارید با خودتون میگید «خداروشکر ما این مشکل رو نداریم و کاملا هدفمندیم». متاسفانه باید بگم شاید اشتباه میکنید چون همه مثل شما اولش همین فکر رو میکنن اما کمی که بهشون توضیح میدم متوجه میشن اشتباه کردن.

  اگر شما از من بپرسید که هدفم از زندگی چیه و من پاسخ بدم میخوام زنده بمونم، آیا شما من رو آدم هدفمندی تصور میکنید؟ تنها حالتی که یه همچین هدفی منطقیه وقتیه که زنده موندن در معرض یه تهدید خیلی جدی باشه. وگرنه هیچ آدمی در شرایط عادی هدفش صرفا زنده موندن نیست.

  در مورد تولید محتوا هم همین رویکرد وجود داره. وقتی میگید هدفمون از تولید محتوا اینه که بفروشیم یا شناخته بشیم در واقع فقط به فکر زنده موندنید. هدف از تولید محتوا باید خیلی مشخص تر باشه. مثلا هدف یه کسب و کار فعال در زمینه مسکن می‌تونه این باشه که مخاطب هاش رو با قوانین حقوقی رهن و اجاره آشنا کنه.

  پارامترهای اندازه گیری شما کیفی نیستن

  هیچ کس روی زمین پیدا نمیشه که بگه من به کیفیت اهمیت نمیدم. اما آیا واقعا در عمل هم همینطوره؟ زود باشید! اعتراف کنید. بگید که اصلا هیچ پارامتر کیفی نمیتونید نام ببرید. آخرین باری که یه تولید کننده محتوا استخدام کردید، غیر از تعداد مطالبی که باید در ماه تولید کنه و یا تعداد کلماتی که توی هر مطلب باید باشه، در مورد چه چیزهای دیگه‌ایی حرف زدید؟ چیز دیگه‌ایی وجود داشت که بخوایید آخر هفته یا آخر ماه اندازه گیریش کنید؟

   کیفیت محتوا ارتباط زیادی با حجم و تعدادش نداره، مسئله چگونگی برخورد با محتواست.

  طول عمر محتوایی که تولید میکنید باید چقدر باشه؟ هر چند وقت یکبار باید بروزرسانی بشه؟ محتوا باید پاسخگوی چه نوع از نیازهای مخاطب باشه؟ چه چیزهایی به شما مربوطه و چه چیزهایی نیست؟ خط قرمز تولید محتوا کجاست (در مورد چه چیزهایی ابدا نباید حرف بزنید)؟

  اینها فقط برخی از سوالاتی هستن که جوابشون کیفیت محتوای شما رو تعریف میکنه. احتمالا متوجه شدید که کیفیت محتوا ارتباط زیادی با حجم و تعدادش نداره، مسئله چگونگی برخورد با اونه.

  در گذشته سیر میکنید

  اگه وبلاگ چند تا کسب و کار رو باز کنید متوجه می شید عناوین مطالب بیشتر این شکلی هستن: در نمایشگاه فلان شرکت کردیم. نسخه جدید نرم افزارمون منتشر شد. دیگه از فلان مدل محصول نمی فروشیم. دفتر شیرازمون راه اندازی شد.

  وبلاگی که همش در مورد گذشته است فقط دفتر خاطراته.

  خوب که دقت کنید می بینید همه این مطالب دارن در مورد اتفاق افتادن یه چیزی در گذشته به ما خبر میدن. در واقع اینها دفتر خاطرات کسب و‌کارها هستن که بعدا میشه بهشون مراجعه و تاریخچه کسب و کار رو مرور کرد.

  فقط روی دیده شدن تمرکز کردید

  این یکی از اشکالات مهم و رایج در بازاریابی محتواست. شاید نزدیک به ۷۰٪ محتواهایی که تولید میشه صرفا به این جهته که به مخاطب بفهمونید برند شما هم وجود داره. درسته که تولید آگاهی نسبت به برند (brand awareness) یکی از اهداف و مراحل بازاریابی محتوا هست، اما کارهای مهم دیگه‌ایی هم هستن که باید تعریف کنید.

  یا حرفی رو نزنید، یا برای بعدش هم برنامه ریزی کنید.

  حالا فرض کنید که دیده شدید، اگه برای کاربری که از طریق محتوا با شما آشنا شده نتونید غنای لازم رو ایجاد کنید در نهایت فقط میشید اسبابی برای آشنایی با موضوع و بعدش اون میره برای پیدا کردن پاسخ سوال های بعدیش با رقبای شما آشنا میشه. پس بهتره یا در مورد چیزی اصلا محتوا تولید نکنید، یا اینکه برای بعدش هم برنامه ریزی کرده باشید.

  از استراتژی یه غول ساختید

  همین دیروز با یه کسب و کاری در مورد استراتژی محتواشون جلسه مشاوره داشتم. تا نشستیم برای اینکه نشون بدن ارزش موضوع رو خیلی خوب میدونن شروع کردن به صحبت کردن در مورد استراتژی فعلی‌شون. نتیجه ۶ ماه کار روی تدوین استراتژی رو خیلی مفصل بهم توضیح دادن، اما وقتی در پایان بهشون گفتم من هیچ استراتژی مشخصی ندیدم، خیلی تعجب کردن.

  مشکل کسب و کارهای ما اینه که «استراتژی» کلا براشون یه چیزی تو مایه داستان های افسانه‌ایی هری پاتر یا ارباب حلقه هاست. یه چیز ساده و قابل فهم رو به عنوان استراتژی قبول ندارن، پس تا جایی که بشه پیچیده‌اش میکنن. باید حتما استراتژی ۱۰ ساله باشه. براشون استراتژی ۶ ماهه یا یک ساله هیچ مفهومی نداره.

  استراتژی محتوا یه سند خیلی ساده است که به چند تا سوال اساسی جواب میده:

  • شما کی هستید؟
  • میخوایید چی بدست بیارید؟
  • مخاطب های شما چطور افرادی هستن؟
  • چجور محتوایی براشون تولید میکنید؟
  • چه منابعی در اختیار دارید و چه منابعی باید فراهم کنید؟
  • محتوا رو چطور به دست مخاطب می‌رسونید؟
  • چقدر بودجه در نظر گرفتید؟

  5 چیزی که نشون میده استراتژی محتوای شما اشتباهه!

  ادامه مطلب ...

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • sanjeshpc sanjeshpc جمعه 22 دی 1396 01:50 ب.ظ نظرات ()

  بارها و بارها پیش اومده که سوالی در مورد خدمات ارائه شده از یک وب سایت و کسب و کار داشتم و با بخش پشتیبانی تماس گرفتم، اگر بخت با من یار بود، کسی بود که جواب تماس ها رو بده می تونستم سوالم رو بپرسم و به جوابم و اینکه اون محصول و یا خدمات رو تهیه کنم و یا نه تصمیم بگیرم.

  تجربه ثابت کرده که در مورد وب سایت های دولتی می تونید مطمئن باشید که در روزهای تعطیل و ساعت پایانی ساعات اداری کسی جوابگوی شما نخواهد بود و باید تا شروع روز اداری بعدی صبر کنید و خوب مطمئنا شما تنها کسی نیستید که منتظر این فرصت برای حل مساله و گرفتن جواب هست.

  حتی با یکی از سایت های مهم که در بخش فروشگاه های اینترنتی در حال ارائه خدماتی هست هم سر و کار داشتم که حتی بعد از ۳ ماه نه تنها جوابی دریافت نکردم، بلکه از طرف سایت مذکور حتی تیکت پشتبانی من هم پاک شد و با یک جستجوی ساده فهمیدم که این روش برخورد با مشتری و کاربران سایت مذکور مختص من نیست.

  از طرف دیگه با از شرکت های دیگه ایی  خدماتی و محصولاتی رو تهیه کردم که تماس ها و تیکت ها رو در اسرع وقت جواب میدادن و حتی گاهی فراتر از وظیفه خودشون راهنمایی ها و آموزش هایی رو برای من ارسال می کردند.

   

  پشتبانی آنلاین و مشتریان
  پشتبانی آنلاین و مشتریان

   

  یه ویدئو کوتاه دیدم که عمومی ترین انتظاراتی که مشتریان از یک پشتیبانی یک کسب و کار و یا وب سایت رو لیست کرده بود که به شرح زیر بود:

   

  ۱- برخورد خوب و صمیمانه

  اینکه مشتریان یک کسب و کار می تونه از هر سطح و سوادی باشه و مطمئنا در مواجه با افراد مختلف با اخلاق و رفتاری متفاوت، راه و روش متفاوتی وجود داره. کسانی که در این سمت قرار می گیرن باید دارای روباط عمومی بالایی باشن و بتونن مثلا از پس مشتریان ناراضی و عصبانی که با داد و فریاد زمین و زمان رو به هم می دوزن هم بر بیان.

   

  ۲- درک وضعیت مشتری و گوش دادن به مشکل مشتری

  مسلما احاطه و اشرافی که صاحبان کسب و کار دارن، مشتریان در اون سطح نیستند و ممکن هست توضیح مشکل و بیان مساله براشون سخت باشه. اینجا بخش پشتیبانی باید این ماهرت رو داشته باشه که با پرسیدن سوال های به جا، مشکل رو پیدا کنه تا در محله بعد به حل مشکل رسیدگی بشه.

   

  ۳- دقت و صراحت

  بارها و بارها پیش اومده که در تیکیت هایی که برای شرکت های مختلف  ارسال کردم با جواب هایی کوتاه و نامفهوم رو به رو می شدم که آنقدر گنگ و مبهم بود که نه تنها راه حلی رو به من نشون نمی داد بلکه باید برای فهمیدن جواب تیکت قبلی یه تیکت جدید باز می زدم.

   

  ۴- حرفه ایی بودن و تسلط داشتن

  متاسفانه پشتیبانی بعضی از سایت ها در حد یک نیروی انسانی با حداقل سواد برای جواب دادن به تماس ها و تیکت های پشتیبانی هست. در این مواقع شما نه تنها به پاسخ سوال و حل مشکل نمی رسید، بلکه ممکن هست با راه حل های اشتباه مشکلات و ابهامات شما چند برابر بشه

   

  ۵- سرعت عمل

  اینکه کسی با پشتیبانی سایت تماس می گیره و یا تیکتی برای بخش پشتیبانی ارسال می کنه، به این معنی هست که انتظار داره همین حالا که نیاز به حل مشکل داره جوابی دریافت کنه نه چهار ساعت دیگه  و نه فردا و نه یک هفته دیگه

   

  ۶- صداقت و مسولیت پذیری

  اینکه صداقت رو در رفتار با مشتری رعایت کنیم و با مسولیت پذیری خودمون درصد رفع مشکل بر بیایم .

   

  در نهایت با رعایت تمام این موارد می تونیم امیدوار باشیم که مشتریان راضی و خوشحال داشته باشیم که از خرید از وب سایت و استفاده از محصولات ما رضایت کامل دارند.

   


  6 توقع به جای مشتری !

  ادامه مطلب ...

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • sanjeshpc sanjeshpc پنجشنبه 21 دی 1396 06:46 ب.ظ نظرات ()

  شما می‌توانید طراحی وب سایت خودتان رو به بهترین نحو ممکن انجام دهید و در هر زمان که نیاز باشد و ضرورتی احساس کنید، می‌توانید بلافاصله تغییرات دلخواه‌تان را اعمال کنید و نتایج تغییرات را مشاهده کنید. در حالیکه مبحث کاربرپسند بودن و رابط کاربری آسان و روان، جزو ضروریات و اولویت‌های طراحی وب سایت و فروشگاه‌ های آنلاین به شمار می رود. مخصوصا در فروشگاه های آنلاین با ده ها و صدها و هزاران تراکنش روزانه این مطلب بیشتر اهمیت پیدا می کند.

  اساس و هدف فروشگاه های اینترنتی، فروش کالا، محصول و خدمات می باشد. برای انجام پرداخت های بانکی تمام وب سایت ها و فروشگاه ها متکی و مجبور به استفاده از درگاه های بانکی هستند. اما آیا الزامات و نکات مهمی که در مورد رابط کاربری و کاربرپسند بودن باید رعایت شود، در مورد این صفحه رعایت شده است؟

   

  صفحه پرداخت بانکی و کاربر پسندی آنها

  بعد از راه اندازی وب سایت و هزینه های تبلیغات و سئو و طی یک مسیر طولانی و پر پیچ و خم و  … مشتری تصمیم به خرید از وب سایت شما می گیرد و بعد از کلیک بر روی دکمه پرداخت روی وب سایت شما به صفحه بانکی می رود و وارد صفحه پرداخت می شود. جایی که شما کمترین نقشی در طراحی و یا حتی انتخاب جزئی ترین بخش آن ندارید.

  اینکه این صفحه چطور طراحی شده است مطمئنا روی  فروش شما تاثیر مستقیم خواهد داشت. این موضوع وقتی حساسیت بیشتری پیدا می کند که به این نکته توجه کنیم که مشتریان و خریدارانی که در صفحه پرداخت قرار دارند ممکن است از هر قشری و با هر سطح سوادی باشند. می توانید طیف وسیع سنی از نوجوان تا پیرمرد و پیرزنی با سطح بینایی متوسط را تصور کنید و یا کسبه و بازاری که آشنایی کمتری نسبت به اینترنت و پرداخت آنلاین داشته باشد.

  صفحه پرداخت باید به طوری گویا و ساده باشد که هر کسی با کمترین دانش و اطلاع و تجربه قبلی پرداخت، بتواند اطلاعات را به درستی وارد کند.

  فقط در یک مورد شما تصور کنید که در قسمت ایمیل عبارت “اختیاری” درج نشده باشد و شاید خریدارانی داشته باشید که در صفحه پرداخت تصور کنند که حتما ایمیل مورد نیاز است کلا صفحه پرداخت را ترک کند. شاید این نکات بسیار پیش پا افتاده و سطحی و گاهی بدیهی به نظر برسد اما اگر تعداد این موارد در ماه و سال رو در نظر بگیرم و محاسبه کنیم به عدد بسیار بالایی می رسیم.

  همینطور  کد کپچا که قرار هست کاربر انسانی را از کاربر غیر انسانی تشخیص دهد و از صحت ورود اطلاعات اطمینان حاصل کند، گاهی چنان سخت و پیچیده هست که ممکن نیست در بارهای اول و دوم هم بتوانید آنها را درست وارد کنید،  به خصوص اگر از کلمات انگلیسی در آن استفاده شده باشد. آیا همه مردم ایران آموزش زبان انگلیسی را – هر چند در حد آشنایی با حروف انگلیسی هم شده باشد – گذرانده اند ؟

   

  آموزش کوتاه قبل از پرداخت

  به نظر خودم وجود یک صفحه که در آن روند پرداخت از ابتدا در آن شرح داده شده باشد و با تصاویر گویا روند پرداخت نشان داده شده باشد، می تواند تعداد خرید های ناموفق را کاهش دهد و همینطور یک توضیج دو و یا چند خطی در صفحه خرید و اینکه خریدار باید حتما بعد از خرید به وب سایت و فروشگاه برگردد و یا توضیحات تکمیلی دیگر، می تواند نقش مهمی در کاهش تعداد خرید های ناموفق داشته باشد.

   

  مقایسه چند درگاه بانکی مهم

  فارغ از اینکه از چه درگاه بانکی استفاده می کنیم، نگاهی کوتاه به صفحات پرداخت بانکی می اندازیم :

   

  درگاه بانک ملت

   

  صفحه پرداخت بانک ملت
  صفحه پرداخت بانک ملت

   

  درگاه بانک ملت در نهایت سادگی طراحی شده است. در قسمت بالا شما نام و شماره ترمینال پذیرنده رو مشاهده می کنید و مبلغی که باید پرداخت شود.

  در قسمت پایین کادر شماره کارت و بقیه اطلاعات مورد نیاز، کد کپچا تقریبا ساده و ۴ حرفی و در سمت چپ و کادر مربوط به اون در سمت راست قرار دارد و احتمال اینکه که کد کپچا را به اشتباه در قسمت ایمیل وارد کنید خیلی کم هست و در انتها دو دکمه پرداخت و انصراف که به یک اندازه و به صورت قرینه در کنار هم قرار دارند.

  نکته منفی که در مورد کد کپچا وجود دارد این است که از حروف انگلیسی استفاده شده است. آیا وارد کردن کد کپچا به صورت انگلیسی برای کسانی که هیچ آشنایی با زبان انگلیسی ندارند راحت هست؟ من که فکر نمی کنم.

   

  صفحه پرداخت بانک ملی

   

  صفحه پرداخت بانک ملی
  صفحه پرداخت بانک ملی

   

  صفحه پرداخت بانک ملی بسیار خوب و هوشمندانه طراحی شده است. در قسمت سمت چپ علاوه بر قیمت و شماره پذیرنده، شماره سفارش و آدرس وب سایت پذیرنده نیز درج شده است. شماره کارت ۱۶ رقمی در یک کادر وارد می شود که هر ۴ رقم به وسیله یک خط تیره از هم جدا می شود. در قسمت CVV2، در کنار کادر ورودی با یک آیکون محل پیدا کردن CVV2  را روی کارت نشان می دهد. برای تاریخ انقضای کارت هم قسمت ماه و سال کاملا مشخص شده است.

  بانک ملی برای کد کپچا، فقط از اعداد استفاده کرده است و این هم وارد کردن اطلاعات کپجا را آسان کرده است و هم احتمال خطا را کاهش داده است.

  و در قسمت ایمیل، که در کادر مربوطه کلمه اختیاری ذکر شده است. و در آخر یک دکمه پرداخت با عرض ۳ برابر بیشتر که مطمئنا استفاده بیشتری از دکمه انصراف دارد. اما نکته منفی داستان محل این دو دکمه هست. قاعدتا دکمه پرداخت باید در سمت چپ و دکمه انصراف در سمت راست قرار می داشت. شاید این اشتباه پیش بیاید که کاربر بعد از چند دقیقه زحمت و وارد کردن اطلاعات، به اشتباه روی دکمه انصراف کلیک کند و بدون هیچ گونه اخطار و سوالی به وب سایت مبدا برگشت داده شود.

   

  صفحه پرداخت بانک پارسیان

   

  صفحه پرداخت بانک پارسیان
  صفحه پرداخت بانک پارسیان

   

  با اینکه بانک پارسیان یکی از بهترین سامانه های مدیریت حساب رو برای مشتریان خود فراهم کرده است، اما از لحاظ صفحه پرداخت حرفی برای گفتن ندارد. مبلغ قابل پرداخت با فونت پیش فرض صفحه، نمایش داده می شود و طراح محترم به خود زحمت نداده که این مقدار را در صفحه مشخص تر و بهتر نمایش دهد.

  به غیر از اندازه کادر ماه و سال، عرض تمام ورودی ها یکسان هست؛ و یعنی برای شماره کارت ۱۶ رقمی و کد CVV2 سه یا چهار رقمی، عرض یکسانی در نظر گرفته است.

  اما بدترین قسمت صفحه پرداخت بانک پارسیان مربوط به کد کپچای آن هست. یعنی طبق روال، ورودی ها از بالای صفحه پر می شوند و به پایین می رسیم اما برای کد کپچا باید به بالا برگردیم و در ورودی بالا وارد کد کپچا را وارد کنیم. جایی که مطمئنا کاربران زیادی به اشتباه کد کپچا را در قسمت ایمیل وارد می کنند و با خطای این که کد کپچا وارد نشده است مواجه می شوند؛ اتفاقی که چند بار برای خودم افتاد و بعد از چندین بار وارد کردن کد کپچا، متوجه شدم که کد کپچا را به اشتباه در قسمت ایمیل وارد کرده ام. در قسمت سمت چپ هم  می توانید شمارنده زمان را ببینید که بانک پارسیان ۵ دقیقه وقت اضافه برای خواندن  اطلاعات پایین کادر برای شما در نظر گرفته است.

   

  صفحه پرداخت بانک سامان

   

  صفحه پرداخت بانک سامان
  صفحه پرداخت بانک سامان

   

  صفحه پرداخت بانک سامان هم ساده طراحی شده است. عرض کادر های ورودی هم به یک اندازه در نظر گرفته شده است یعنی برای ورودی ۱۶ کاراکتر و ۴ کاراکتر  عرض یکسانی در نظر گرفته شده است.. کد کپچای عددی که احتمال اشتباه را کمتر می کند. و نکته منفی، دکمه پرداخت که همچنان کوچک و در سمت راست قرار دارد. و مهم ترین چیز محل نمایش قیمت، که باید بگردید تا پیداش کنید که با همان فونت پیش فرض صفحه نمایش داده می شود.

   

  صفحه پرداخت آسان پرداخت

  صفحه پرداخت آسان پرداخت
  صفحه پرداخت آسان پرداخت

  در مورد صفحه پرداخت آسان پرداخت، ساده ترین درگاه بانکی است که مورد بررسی قرار دادیم. تنها درگاه بانکی که در مورد دکمه های پرداخت و انصراف کمی از خود سلیقه به خرج داده است. و از نکات منفی، اینکه باید برای چک کردن قیمت پرداختی باید به دنبال مبلغ تراکنش بگردید و جالب اینکه اطلاعات پرداختی شما با فونتی کوچکتر از فونت اصلی صفحه نمایش داده می شود.

   

  صفحه پرداخت بانک سپه ( ایران کیش )

   

  صفحه پرداخت بانک سپه
  صفحه پرداخت بانک سپه

  صفحه پرداخت بانک سپه یکی از بهترین صفحات پرداخت مورد بررسی ماست. توضیح کوتاهی در کنار هر فیلد ورودی وجود دارد. کد کپجا عددی است و در قسمت پایین فیلد ورودی کپچا قرار دارد. مبلغ قابل پرداخت با رنگ آبی مشخص شده است و اگر دکمه پرداخت بزرگتر و در سمت چپ قرار داشت، بهترین صفحه پرداخت بانکی به انتخاب من بود.  برخلاف سایر صفحات پرداخت از فونتی غیر از فونت پیش فرض tahoma استفاده شده است که باید به طراح و یا طراحان آن تبریک و خسته نباشید گفت.

   

   

  همانطور که دیدیم بعضی صفحات بانکی  نکات ریزی داشتند که شاید مشکل حادی نباشند و اختلالی ذر روند پرداخت به وجود نیاورند؛  ولی وقتی باعث اشتباه  توسط کاربر در وارد کردن اطلاعات کارت و افزایش درصد خریدهای ناموفق شوند،  در ماه و سال عدد بسیار بزرگ و قابل تاملی خواهد بود. شاید اگر بانک ها امکانی را برای فروشگاه های اینترنتی و صاحبان درگاه ها قرار می دادند که طراحی صفحات پرداخت را به خودشان محول کرده و کد های نوشته شده برای امنیت بیشتر، بعد از بررسی در پنل مدیریت خود صاحب درگاه ذخیره می شد،  مطمئنا شاهد صفحات پرداخت زیبا تر و کاربر پسند تری بودیم.

  در نهایت از تمامی بانک های محترمی که در این پست از آنها نام برده شد تشکر و از خدمات ارزشمند آنها قدردانی می شود.


  مقایسه و بررسی کوتاه صفحات پرداخت بانکی

  ادامه مطلب ...

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • sanjeshpc sanjeshpc چهارشنبه 20 دی 1396 10:58 ق.ظ نظرات ()

  داستان از جایی شروع میشه که شما وب سایت خودتون رو تازه راه انداختید و محصولات و خدمات خودتون رو تعریف کردید و بعد از هزینه های زیاد بابت هاست و قالب و سئو و بک لینک و تبلیغ و هزار جور هزینه ریز و درشت دیگه منتظر هستید که درآمد وب سایت شما مثل کنتور برق براتون شماره بندازه … اما … ولی …!!!

  روزها و هفته ها و  شاید ماه ها می گذره و خبری از اون رویایی که در سر داشتید نبود و ذهن شما همیشه درگیر این هست که کجای کار رو اشتباه کردید. خیلی ها همین جا عطای فروشگاه داری رو به لقای اون می بخشند و بعضی دیگه نا امید نمیشن و دوام میارن و بعد از چند ماه اضافه تر عطای اون رو به لقای اون می بخشند.

  اما چرا …!!!؟

  همیشه راه اندازی وب سایت و ایجاد فروشگاه آنلاین نقطه شروع و نقطه صفر یک وب سایت و کسب و کار  هست. سیاست های بازاریابی و تبلیغات و سایر فعالیت های مرتبط شما مثل معرفی محصول و انتشار عکس و فیلم و فعالیت در شبکه های اجتماعی و  … منجر به جلب توجه و جذب بازدید کننده به وب سایت شما خواهد شد و با سرعتی آهسته تر از حرکت یک لاک پشت در سربالایی یک سنگلاخ ( برای نشون دادن عمق فاجعه مثال بهتری پیدا نکردم )، تعداد بازدید وب سایت شما رشد صعودی خواهد داشت، به تدریج با نتیجه دادن فعالیت های تبلیغاتی و بازاریابی شما، کمی بازدید وب سایت شما به حد انتظارات شما می رسد و کمی فروش خواهید داشت و وقتی کار شما روی غلطک افتاد می تونید یک نفس راحت بکشید و اگر روزی ۱۴ ساعت مشغول وب سایت بودید، حالا از این به بعد باید ۲۰ ساعت برای وب سایت زحمت بکشید؛ چون برای نگه داشتن وب سایت در این وضعیت، راهی به جز کار بیشتر و پیشرفت نخواهید داشت.

   

  اصول فروش آنلاین
  اصول فروش آنلاین

  ۱۰ اصل کوچیک برای نتایج بزرگ در فروش

   

  امروز اتفاقی با دنبال کردن چند لینک به وبسایت آقای محمود بشاش در رابطه با دیجیتال مارکتینگ رسیدم . مطلب بسیار خوبی بود و البته تمام موارد ذکر شده برام خاطره بود(!) برای همین گفتم  خالی از لطف نیست که با خوانندگان گرامی یک وی پی هم یادآوری کنم  :

   

  ۱- جلب اعتماد مشتری 

  مهم ترین رکن هر فروشگاه فیزیکی و غیر فیزیکی، مطمئنا اعتماد هست. وقتی اعتمادی نباشه فروشی هم در کار نیست.

   

  ۲- ارائه سرویس های رایگان 

  گاهی مطالب و نکاتی که برای فروشگاه های اینترنتی جزو بدیهیات هست برای مشتری و بازدیدکننده حکم یک علامت سوال بسیار بزرگ رو داره. حالا اگر ما بتونیم بخشی از کتاب، فایل، دوره آموزشی و … رو به عنوان نمونه برای مشتری بفرستیم، با این کار به بسیاری از سوالات و ابهامات جواب دادیم و بازدید کننده هم می تونه تصمیم بگیره که داره برای چی داره هزینه می کنه.

   

  ۳- تعیین قیمت کالا و خدمات 

  همانند فروشگاه های فیزیکی، هر کالا و یا خدماتی باید قیمتی داشته باشه تا تکلیف بازدیدکننده مشخص باشه. وقتی کالا و یا خدماتی قیمت نداشته باشه جدا از اینکه قابلیت پرداخت رو هم نخواهد داشت؛ چه انتظاری از بازدیدکننده و مشتری بالقوه داریم. نمونه بارز و عینی این مطلب، بعضی از ارائه دهندگان خدمات اینترنتی مثل طراحان وب و یا خدمات سئو هستش که بارها و بارها وب سایت رو از بالا تا پایین شخم زدم بلکه یک تعرفه و یا قیمتی و حتی عددی از  هزینه خدماتشون رو جایی ذکر کرده باشن … ولی دریغ و افسوس .

   

  ۴- ارتباطات مدوام

  چیز جالبی که به ذهنم می رسه که مصداق کامل و بلامنازع این مطلب هست پیامک های مناسبتی یکی از موسسات – تاره تبدیل به بانک شده – هست که هیچ مناسبتی رو از روی تقویم حروم نکرد و حتی تنها کسی که در این چند سال اخیر، تولدم رو تبریک گفت و  همیشه به یاد من بود. در حالیکه یادمه چند سال پیش وقتی حسابم رو داشتم اونجا می بستم، موجودی ام کاملا صفر شده یود. اینجا جا داره از اون بانک محترم تشکر کنم. به این میگن ارتباطات مداوم. جدیدا هم باب شده که اگر توی انجمنی عضو هستید و برای مدت کوتاهی بهش سر نزده باشید براتون ایمیل میاد که دلمون براتون تنگ شده و ما رو از نگرانی نجات بدید . حالا نه دقیقا با این جملات، یه چیزایی شبیه به این.

  ارسال جزئیات محصول، ارسال کدهای تخفیف، اطلاع رسانی در مورد آپدیت ها و به روزرسانی ها، ارسال خبرنامه ها و مقالات در قالب خبرنامه و کلا هر چیزی که بشه این ارتباط رو با مشتری حفط کنه، می تونه در این زمینه مفید باشه.

   

  ۵- کشف انتظارت مشتری

  هیچ محصول و خدمتی کامل نیست و میشه با دریافت پیشنهادات، نظرات، انتقادات و  تجربیات خریداران، محصولات و خدمات بهتری و با کیفیت تری به مشتری ارائه داد، مخصوصا وقتی بحث رقابت هم پیش بیاد. دقیقا چیزی که در صنعت خودروسازی ایران و امثالهم مشاهده نمی کنیم ( به لقمان گفتند ادب از که …)

   

  ۶- ارائه محصولات با قیمت های متنوع

  با ازائه کالا و خدماتی با قیمت های مختلف و متنوع، این اجازه و انتخاب رو به مشتریان و خریداران میدیم که بهترین کالا و خدمات رو بسته به بودجه خودشون انتخاب کنن و برای نمونه و ذکر مثال بازم رجوع کنید به مثال بالا.

   

  ۷- کاهش ریسک خرید

  هیچ چیزی وحشتناک تر از این نیست که در برابر پولی که پرداخت کردیم چیزی به غیر از چیزی که انتظارش رو داشتیم دربافت کنیم، در اینجا خرج کردن واژه درستی نیست و بهتره از افعال از دست دادن و هدر رفتن و افعال مشابه اون استفاده کرد.

  یکی از راه های کاهش و به صفر رسوندن ریسک خرید، تضمین بازگشت وجه هست. تضمین اینکه با توجه به توضیحات و معرفی محصول و خدمات، در صورت مغایرت کالا و یا خدمات و عدم رضایت، مبلغ خرید برگشت داده بشه.  هرچند تضمین بازگشت وجه حتی در برخی از بزرگترین شرکت های اینترنتی هم شعاری بیش نیست؛ اماخیلی از فروشگاه های اینترنتی و فعالان این حوزه، به سختی به این اصل پایبند و معتقد هستند که از همین جا بهشون درود می فرستیم.

   

  ۸- ارائه اطلاعات رایگان

  در مورد برخی از کالاها، محصولات و خدمات چارچوب های مشخصی وجود نداره و باید توسط فروشگاه ها و ارائه دهنده های خدمات دقیقا روشن بشه، مثل طراحی وب و یا خدمات سئو و خدماتی از این قبیل که بیشتر به توافق بین طرفین مربوط میشه. در این موارد مشخص کردن لیست جزئیات و ذکر نکات مبهم می تونه به خریداران در  انتخاب محصول و خدمات کمک کنه. ساده ترین نمونه در این زمینه انتشار کتابچه های راهنما با فرمت pdf و یا انتشار ویدئوهای حاوی توضیحات محصول و خدمات هست و همین طور انعکاس تجربیات خریداران قبلی.

   

  ۹- پشتیبانی و خدمات پس از فروش

  مثل معروفی هست که نگه داشتن یک مشتری، سخت تر از جذب یک مشتری جدید هست. در واقع یک خریدار بعد از خرید محصول و یا خدمات، شایستگی این رو خواهد داشت که از راهنمایی و خدمات پس از فروش برخوردار بشه و کیفیت این خدمات، تعیین کننده این خواهد بود که خریدار به ما و خدمات ما وفادار بمونه یا نه.

   

  ۱۰ – مورد دهم برای شما رزرو شده …

  شما هم حتما تجربه تلخ و یا شیرین در زمینه خرید و فروش اینترنتی داشتید؛ مورد شماره ۱۰ به طور اختصاصی برای شما کنار گذاشته شده تا در مورد اون نظر خودتون رو توی بخش نظرات اعلام بفرمائید.

   

  با الهام از این پست از وب سایت آقای محمود بشاش


  10 اصل برای عدم شکست فروش آنلاین

  ادامه مطلب ...

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • sanjeshpc sanjeshpc چهارشنبه 20 دی 1396 03:06 ق.ظ نظرات ()

  با این ۷ اصل وبلاگ نویس موفق شوید
  قبل از این که نکاتی رو در مورد نوشتن یک پست خوب برای وبلاگ شروع کنم لازم می دونم یه سری موارد مهم و پیش فرض رو در مورد وبلاگ نویسی یادآوری کنم. رعایت این موارد علاوه بر اینکه منجر به حفظ و رعایت موارد اخلاقی و اصول نویسندگی میشه، باعث میشه وبلاگ شما حرفه ایی تر به نظر برسه :
  ۱- اگر در مورد اشخاص و یا گروه‌هایی در وبلاگ خودتون نام می برید، مواظب حفظ حریم خصوصی اونا باشید و مطلب و یا مطالبی رو منتشر نکنید که باعث آسیب رسوندن به وجه عمومی اونها مخصوصا در فضای مجازی بشه
  ۲- یه ضرب المثل معروف هست که میگه “خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو “؛  لطفا برای دقایق و ساعاتی این ضرب المثل رو فراموش کنید و یا حداقل در وبلاگ نویسی کلا بی خیالش بشید. تجربیات شما در مورد پستی که می نویسید یکتا و منحصر به فرد هستند و علاوه بر اینکه خواننده رو علاقه مند به خوندن ادامه پست می کنه، می تونه وجه تمایز و برتری پست شما با دهها، صدها و بلکه هزاران پست دیگه در موضوع مطرح شده باشه.
  ۳- همیشه در نوشته های خودتون رسم ادب رو حفظ کنید و از توهین و اغراق و جملاتی که ممکنه باعث آزردگی خاطر خواننده و یا مخاطبان خاص بشه پرهیز کنید.
  ۴- اگر از فرد و یا افرادی در نوشتن پست خودتون کمک گرفتید رسم ادب حکم می کنه که با ذکر نام اونها و درج لینک وبلاگ و یا وب سایت از اونها تشکر کنید و به منابع و مطالبی که از اون در نوشتن پست خودتون استفاده کردید، لینک بدید.

   

   

  حالا بریم سر اصل مطلب :
  ۷ چیزی که پست ما رو مفتخر به کسب توجه بازدیدکنندگان وبلاگ و خونده شدن می کنه :

  ۱- دلیلی برای نوشتن
  چه دلیل و یا دلایلی باعث شده این پست رو بنویسم؟  آیا می خوام تعداد پست های وب سایتم زیاد بشه ؟ آیا می خوام دانشی رو به دانش خواننده اضافه کنم؟ آیا می خوام راه حلی در مورد مشکلی ارائه بدم ؟ یا مثلا در مورد این پست که دارید می خونید می خوام نکاتی رو یادآوری کنم که بشه یه پست خوب نوشت. قبل از اینکه بخوام نوشتن پست رو شروع کنم باید تکلیف خودم رو با این موضوع روشن کنم. اگر دلیل و دلایل خوبی برای نوشتن پست وجود داشته باشه؛ راحت تر و شفاف تر میشه شروع به نوشتن کرد و در نهایت پست مفیدی خواهیم داشت که خوندن اون، ارزش وقت گذاشتن رو داره.

  ۲- انتخاب یک کلمه و یا عبارت کلیدی
  بنجامین فرانکلین گفته : « یا چیزی بنویسید که ارزش خوندن داشته باشه و یا کاری کنید که ارزش نوشتن داشته باشه ».
  در حقیقت این کلمه یا عبارت کلیدی همون چیزی هست که می خوایم در این پست در موردش بنویسم. عبارت کلیدی مثل ساقه و تنه یک درخت  هست که ریشه ها و شاخه ها و برگ ها رو به هم وصل و مرتبط می کنه. حالا این کلمه و یا عبارت می تونه یک سوال خوب باشه و یا یک نقل قول و یا ترکیبب از چند کلمه باشه مثل نوشتن یک پست خوب

  ۳- بیان دیدگاه و تجربه شخصی در مورد موضوع پست
  امروزه بازدیدکنندگان در معرض بمبارانی از پست های وبلاگ های مختلف قرار دارند که رقابت سختی برای جلب توجه دارن. چه دلیلی هست که پست وبلاگ من و شما خونده بشه؟
  با نوشتن تجربه و دیدگاه شخصی خودمون در مورد موضوع پست، علاوه بر اینکه وجه تمایزی بین پست ما با صدها و هزاران پست مشابه دیگه ایجاد می کنیم؛  وبلاگ و نوشته های خودمون رو از حالت مصنوعی و غیر انسانی در میاریم. مطمئنا بازدیدکننده یک وبلاگ علاقه داره پستی با یک تجربه انسانی رو بخونه تا یک پست با ترتیبی از کلمات که شبیه ترجمه ترنسلیت گوگل هست.

   

  ۴- انتخاب یک عنوان ( تایتل) گیرا و جذاب
  قبلا می گفتن یه کتاب رو از روی جلدش قضاوت نکنید اما در مورد وبلاگ این موضع کلا فرق می کنه. یک عنوان خوب حکم جلد یک کتاب رو دارده. این عنوان باید در کسری از ثانیه بازدیدکننده رو  وسوسه به خوندن پست بکنه؛ در غیر اینصورت ما پست بسیار خوبی داریم که هرگز خونده نمیشه. یک پست خوب و با ارزش بدون یک عنوان خوب و گیرا شانسی برای خونده شدن نداره. برای همین مهم ترین مرحله در انتشار پست، انتخاب یک عنوان مناسب هست.

  حالا که عنوان پست این قدر مهم هست چرا براش بیشتر وقت نزاریم ؟
  بهترین راه این هست که ۲۰ تا ۲۵ عنوان متفاوت و مختلف برای یک پست انتخاب کنیم و یادداشت کنیم و از بین اینها بهترین رو انتخاب کنیم.

  ۵- خوانایی پست ( readability )
  ما در عصر متن های ۱۴۰ کاراکتری و ویدئوهای ۱۰ ثانیه ایی و استیکر ها و … زندگی می کنیم. بدون تعارف کسی حوصله و وقت خوندن پست های طولانی و پاراگراف ها بلند رو نداره. اما حالا که قراره پست هایی بیشتر از ۱۴۰کاراکتر بنویسیم و  پست هایی با پاراگراف هایی که به زمان بیشتری برای مطالعه نیاز دارن، منتشر کنیم؛ مجبوریم کار رو برای خواننده وبلاگ قابل تحمل کنیم:

  – پاراگراف ها در حد امکان مختصر و کوتاه باشن. نیاز به جملات طولانی نیست. قرار نیست که خواننده برای اینکه معنی جمله رو بفهمه دوباره بیاد جمله دوخطی ما رو از اول بخونه .
  – می تونیم برای هر قسمت از متن سر تیترهایی قرار بدیم تا مفهوم پاراگراف رو برسونه
  – همیشه بعد از اتمام پست، جملات اضافی رو حذف کنیم
  – سه تا از مهم‌ترین جملات پست رو انتخاب و اونها رو بولد کنیم. این کمک می کنه که بازدیدکنندگانی که یه مطالعه سطحی از پست دارن، یه دورنمایی از پست گیرشون بیاد.

  ۶- استفاده از تصاویر
  استفاده از تصاویر از چند جهت برای پست می تونه مفید باشه. از یک جهت با یک نگاه، می تونه اطلاعات و ذهنیتی رو در مورد پست در اختیار بازدیدکننده قرار بده و ابزاری برای جلب توجه و تشویق بازدیدکننده به خوندن مطلب بشه. از طرف دیگه وقتی پست های وبلاگ توی شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته میشه، اگر تصاویر خوب و مفیدی انتخاب شده باشن می تونه بازدید خوبی برای سایت به همراه داشته باشه. خوب طبیعتا تصاویر باید درباره موضوع پست و مکمل متن پست باشه و در انتخاب اون نهایت وسواس رو به خرج داد.

   

  ۷- دعوت به اقدام یا call to action

  دعوت به اقدام چی هست؟
  خب ما در این مطلب گفتیم چطور یه پست خوب باید نوشت و چه چیزایی رعایت بشه بهتر هست و به عنوان نویسنده یه چیزایی رو با خواننده به اشتراک گذاشتیم. حالا وقت اون هست که از خواننده وبلاگ بخوایم که نظرش رو یا تجربه و دیدگاهش رو با ما در میون بزاره و بگه که آیا این پست براش مفید بوده و یا نه؟

  همین طور به لطف افزونه ها شبکه های اجتماعی که برای وردپرس و سایر سیستم های وبلاگ دهی وجود داره، می تونیم از خواننده وبلاگ بخوایم که پست ما رو در شبکه های اجتماعی که توش عضو هست به اشتراک بزاره .
  توی وبلاگ های فروشگاهی هم که خب مشخصه که خواننده رو به خرید محصول دعوت می کنه .

   

   

  و در آخر، تنها چیزی که می تونم بگم اینکه اگر بتونیم تمام موارد و نکاتی رو که ذکر شد رو رعایت کنیم به مرور و با انتشار مرتب پست، می تونیم تجربه خودمون رو در این زمینه نویسندگی افزایش بدیم و این مهارت نویسندگی و به طور خاص وبلاگ نویسی رو در خودمون توسعه بدیم و وبلاگی مفید تر با تعداد خواننده و بازدید بالاتری داشته باشیم . این مواردی هم که گفته شد حاصل تجربه اندک خودم در زمینه وبلاگ نویسی بود. شما هم حتما تجربه مفیدی در این زمینه دارید؛ خوشحال میشم با من و دیگران خوانندگان این پست مطرح کنید.


  با رعایت این 7 اصل وبلاگ نویس موفق شوید

  ادامه مطلب ...

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • sanjeshpc sanjeshpc یکشنبه 17 دی 1396 10:48 ق.ظ نظرات ()

  چطور یک پست خوب بنویسیم؟

  اوایل که کار نوشتن وبلاگ و بعدها نوشتن در وب سایت ها مختلف رو شروع کردم؛ همیشه برای من سوال بود که چطور باید یک پست خوب بنویسم و منتشر کنم؟ چه مواردی باید رعایت بشه؟ همیشه از کسانی که توی بخش تولید محتوا فعال بودند و وبلاگ نویسان نظر می خواستم و مطالبی رو با مطالعه یاد می گرفتم. مطالب زیادی نوشتم و تجربه ام روز به روز بیشتر شد. نویسندگی اصول و ضوابطی داره که رعایت اون باعث میشه پستی زیبا، خواندنی و ماندگار منتشر بشه.
  نکات زیادی هست که یک پست رو خواندنی و ماندگار می کنه، چیزهایی که به ذهنم رسید رو نوشتم و امیدوارم مفید باشه.

   

  اول : موضوع و هدف از نگارش پست

  ۱ – آیا موضوعی که درموردش می خوام پست بزارم مهم و جذاب هست؟ آیا موضوعی رو که انتخاب کردم ارزش صرف وقت و نوشتن در موردش رو داره؟
  ۲ – هدف من از نوشتن این پست چی هست؟ برای چی این پست رو دارم می نویسم ؟ به قول خودمون که چی؟

  دوم : ایده ها و تجربیات شخصی

  ۳- ایده ها و دلایلی که بر اساس اون می خوام این پست رو بنویسم چی هست؟ چه مشکلی رو حل می کنه؟ چه اطلاعاتی رو میده؟ به درد چه کسانی می خوره ؟ چه گره ایی از کار کسی باز می کنه ؟
  ۴- آیا در پستی که می نویسم خودم به عنوان نویسنده اظهار نظر می کنم؟ آیا ایده ها و عقاید من درباره موضوع پست که درباره اون می نویسم، توی پست وجود داره؟ خیلی از خوانندگان پست می خوان که نظر، عقیده،احساس و احیانا تجربه نویسنده پست رو در مورد موضوع و مطلبی که نوشته بدونن. اگر سری به وبلاگ های برتر بزنید و پست ها رو بخونید متوجه می شید که نظرات و عقاید نویسنده، خواننده رو تشویق به خوندن ادامه مطلب می کنه نمونه اش نوشته های وبلاگ یک پزشک که در مورد تکنولوژی و فیلم و … هست به قلم علیرضا مجیدی.
  ۵- آیا خودم تحقیقی در مورد موضوع مطلبی که نوشتم و منتشر خواهم کرد، انجام دادم؟ آیا سعی کردم در این مورد چیزی باد بگیرم و در مورد موضوع بحث شده صفر کیلومتر نباشم !!؟ خیلی بده که آدم بخواد در مورد چیزی بنویسه که هیچ اطلاعی در موردش نداشته باشه.
  ۶- آیا موضوع پست رو فهمیدم و باهاش ارتباط برقرار کردم !؟
  ۷- پیرو مطلب ۴ آیا نظرات و عقیده شخصی خودم رو با ذکر تجربیات و یا چند مثال برای بازدید کننده توضیح داده ام و فهم و درک کامل تر مطلب رو برای خواننده راحت تر و آسون تر کردم ؟

  سوم : اصالت پست

  ۸- آیا به موضوع پست پایبند بوده ام؟ بارها و بارها لینک جذابی رو از یک سایت دنبال کردم و به مطلب اصلی رسیدیم ولی متن پست هیچ ربطی به عنوانش نداشت و اولین بازدید ،آخرین بازدید از اون سایت بود. این مهم هست که به به غیر از موضوع اصلی پست و خارج از عنوان پست، مطلبی رو مطرح و یا توضیح نداده باشم و این شاخه و اون شاخه نکرده باشم.
  ۹- آیا نوشته ی من صدای درون خودم من هست که به رشته تحریر در اومده ؟ یعنی آیا خواننده احساس می کنه که من دارم در مورد موضوع پست باهاش صحبت می کنم ؟
  ۱۰ – آیا در انتخاب کلمات برای ادای مطلب و بیان احساس و عقیده ام در مورد موضوع مطر ح شده ، درست عمل کردم؟

  چهارم : انسجام پست

  ۱۱- آیا نوشته من به ترتیب دارای یک آغاز خوب، بدنه خوب و پایان خوب هست و هر چیزی سر جای خودش هست؟
  ۱۲ – آیا عنوان انتخاب شده برای پست جذاب، چشمگیر و مرتبط با متن پست هست؟ آیا با خواندن عنوان پست، بازدیدکننده ترغیب به خواندن پست خواهد شد؟
  ۱۳ – آیا پاراگراف اول پست من کامل، مختصر و مفید هست؟ اولین پاراگراف هر پست مهم ترین بخش هر پست هست که بازدید کننده ابتدا اون رو می خونه و می خواد موضوع و ایده و خلاصه پست رو متوجه بشه و در صورتی که علاقه اش جلب بشه تا انتهای پست رو با شما همراه خواهد بود.
  ۱۴- آیا از تیترهای مناسب برای هر بخش از پست استفاده کرده ام؟ گاهی اوقات بازدیدکنندگان فقط نگاهی سریع و گذرا به تیترهای پست می ندازن و در صورتی که تیترها براشون جذاب باشن به خوندن متن کامل پست می پردازن در غیر اینصورت از صفحه سایت خارج میشن.
  ۱۵- در انتهای پست آیا نتیجه گیری و پاراگراف پایانی وجود دارد که به طور خلاصه به موارد مطرح شده در پست کامل بپردازد؟

   

  پنجم : نکات قبل از انتشار پست

  ۱۶- اندازه پستم مناسب هست ؟ پست های خیلی کوتاه و کمتر از ۳۰۰ کلمه علاوه بر اینکه در مورد رعایت سئو ، توصیه نمی شن ممکن هست نتونه مطلب رو کامل بیان کنه و از طرف دیگه پست های طولانی و بالای ۲۰۰۰ کلمه هم، ممکن هست یاعث خستگی و انصراف خواننده پست از خوندن ادامه ی پست و خروج از سایت بشه. در صورتی که متن پست خیلی زیاد و طولانی هست پیشنهاد میشه در چند پست به موضوع پرداخته بشه .
  ۱۷- آیا پست من بسته به موضوع و عنوان پست دارای تصاویر، فیلم و اسلاید مناسب هست؟
  ۱۸ – در مرحله آخر پست من غلط املایی نداشته باشد، از لحاظ گرامری تا حد امکان مشکل نداشته باشد و متن اون روان و ساده باشه .
  ۱۹ – موردی که همیشه در مورد اون با سئو کارها بحث داشتیم این بود که افزونه های سئو مخصوصا yoast، متن و عنوان پست رو برای موتورهای جستجو بهینه می کنن و البته خیلی از نویسنده و سئو کاران هم برای اینکه تمام موارد به درستی رعایت بشه و به قول معروف چراغش سبز بشه به هر نحوی سعی در انتخاب کلمات و اضافه کردن کلمات – بخونید چپوندن کلمات – توی متن و عنوان دارند. در حالیکه همیشه اعتقاد داشتم که هدف اصلی برای نوشتن اول باید کاربر انسانی و خواننده باشه و در مرتبه دوم موتورهای جستجو .
  ۲۰ – …
  مورد بیستم رو شما بفرمائید …

  چیزهایی بود که در مورد نوشتن و انشتار پست به ذهنم رسید و خواستم با شما به اشتراک بزارم. مواردی رو که یاد گرفتم از سایر دوستان و چیزهایی که از وبلاگ نوسی خودم یاد گفتم. ممکنه چیزی از قلم افتاده باشه و با شما تجربه ی دیگه ای در این زمینه داشته باشید. من و بقیه خوانندگان خیلی خوشحال میشیم که نظر شما رو در این مورد بدونیم.


  20 قانون مهم برای نوشتن یک پست خوب

  ادامه مطلب ...

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • sanjeshpc sanjeshpc دوشنبه 11 دی 1396 04:05 ق.ظ نظرات ()

  توسط این فرم ثبت نام کاربر جدید وردپرس، تمام اطلاعات ضروری مانند نام، نام خانوادگی، ایمیل، پسورد از کاربر خواسته می شود و در دیتابیس کاربران وردپرس ذخیره می شود و می تواند در پوسته وردپرس مورد استفاده قرار گیرد.

  در حالت عادی و پس از نصب وردپرس ،قابلیت ثبت نام کاربر جدید ( نام نویسی ) غیر فعال می باشد و باید از قسمت تنظیمات وردپرس /  همگانی / عضویت ، این قابلیت فعال شود.

  فعال کردن نام نویسی در وردپرس
  فعال کردن نام نویسی در وردپرس

   

   

  همانطور که مشاهده می کنید در حالت پیش فرض، فقط نام کاربری و ایمیل برای ثبت نام کاربر جدید، باید تکیمل شود.

  defualt wordpress register page
  defualt wordpress register page

  از طرفی همانطور که می بینید برای تکمیل عضویت، نیاز به تایید ایمیل می باشد.

  در صفحه پیشرفته ثبت نام، نیازی به تایید ایمیل نخواهد بود و از طریق هیمن فرم  پسورد هر کاربر نیز وارد خواهد شد. علاوه بر این نام و نام خانوادگی کاربر نیز جز موارد ضروری برای ثبت نام می باشد که در دیتابیس کاربران وردپرس ذخیره خواهد شد.

  برای مشاهده کد به وب سایت مراجعه فرمائید.

   

  برای استفاده از این صفحه، باید یک برگه تازه بسازید و قالب آن را به جای قالب پیش فرض برگه، قالب   login page  را انتخاب کنید.

  منبع


  ساخت صفحه ثبت نام پیشرفته در وردپرس

  ادامه مطلب ...

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • sanjeshpc sanjeshpc دوشنبه 11 دی 1396 04:04 ق.ظ نظرات ()

  گاهی اوقات نیاز می شود که کاربران جدید یک سایت وردپرسی بتوانند بدون وارد کردن ایمیل خود، بتوانند  ثبت نام کنند و وارد ناحیه کاربری خود شوند و از خدمات و سرویس های وب سایت استفاده کنند. در حال حاضر می توان گفت تمام افردای که با اینترنت سر و کار دارند حداقل یک اکانت ایمیل دارند؛ با این وجود در برخی موارد می توان این فیلد ضروری را غیر فعال نمود. مثلا در مورد وب سایت هایی که کاربران آن دانش آموزان پایه ابتدایی هستند و یا وب سایت هایی که کاربران آن طیف وسیعی از اقشار جامعه با سطح سواد مختلف را می باشند، ممکن است این فیلد ضروری، مانع  ثبت نام کاربران  و ارائه خدمات و سرویس  شود. برای غیر فعال کردن فیلد ایمیل در هنگام ثبت نام وردپرس می توان از این کد در فایل functions.php  استفاده کرد.

  برای مشاهده کد به وب سایت مراجعه فرمائید.

   


  ثبت نام در وردپرس بدون ایمیل

  ادامه مطلب ...

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • sanjeshpc sanjeshpc دوشنبه 11 دی 1396 04:04 ق.ظ نظرات ()

  در سال ۲۰۱۷ تجارت الکترونیک بخش بزرگی از خرید و فروش محصولات را در بر گرفت، مخصوصا در کشورهایی که اینترنت برای شهروندان به راحتی در دسترس بود.محبوبیت تجارت الکترونیک باعث شد در این سال فروشندگان بیشتری به این عرصه وارد شوند و سعی کنند تا از شیوه های سنتی فروش کمی فاصله بگیرند. عملی شدن این مورد سبب شد که در زمان و هزینه مصرف کننده در مقایسه با خرید فیزیکی صرفه جویی صورت بگیرد.

   

  تجارت-الکتروتیک
  تجارت-الکتروتیک

  افزایش شدید میزان محبوبیت تجارت الکترونیک

  در سال ۲۰۱۷ همزمان با افزایش علاقه مردم به سایت های خرید اینترنتی، فروشگاه های فیزیکی نیز با سرعت تقریبا ۴ برابر یکی پس از دیگری بسته شدند.طبق برخی آمار معتبر تا این لحظه از سال ۲۰۱۷ بیش از ۸۰۰۰ فروشگاه فیزیکی به دلیل عدم حضور در اینترنت و ناتوانی در جذب مشتری بسته شده اند. در حالی که این رقم برای سال ۲۰۱۶ تنها ۲۰۰۰ فروشگاه بود. این یک هشدار واضح برای کسانی است که از حضور در اینترنت و فضای تجارت الکترونیک غافل شده اند.

  دلایلی همچون ترافیک، اتلاف وقت، مصرف سوخت و کمبود جای پارک سبب می شوند که افراد ترجیح دهند محصولات مورد نیاز خود را از فروشگاه های اینترنتی تهیه کنند.
  تحویل سریعتر

  اکثر سایت هایی که در زمینه تجارت الکترونیک و فروش آنلاین محصولات فعالیت می کنند، این امکان را فراهم کرده اند که با دریافت مبلغ مختصری محصول شما را در همان روز یا نهایتا روز بعد به دست شما برسانند. مشتریان نیز تمایل دارند که به جای انتظار طولانی برای رسیدن محصول، مبلغ بیشتری پرداخت نمایند تا محصول را در کمترین زمان ممکن دریافت نمایند.افرادی که به تازگی وارد فضای تجارت الکترونیکی شده اند، ممکن است هنوز این قابلیت را برای سایت خود نگذاشته باشند. لذا باید سریعتر نسبت به ایجاد قابلیت تحویل سریع محصولات اقدام کنند تا از رقبای خود عقب نمانند.

  ظاهر جدید رسانه های اجتماعی

  در سال ۲۰۱۷ شبکه های اجتماعی یک بازار بزرگ برای فروشندگان اینترنتی محسوب می شود.کاربران با عضویت در هر یک از شبکه های اجتماعی می توانند محتوای صفحات مورد علاقه خود را دنبال نمایند. فروشندگان اینترنتی می توانند با بررسی علایق کاربران مختلف در زمان مناسب به آنها پیشنهادهای مناسبی بدهند.اگر چه هوشمندی شبکه های اجتماعی نیز به تحقق این امر کمک می کند. به این صورت که این شبکه های اجتماعی متناسب با علایق کاربران به آنها تبلیغات نشان می دهند و تا حد امکان تبلیغات نامربوط به آنها نمایش نمی دهند. این امر باعث کمک به مخاطب و فروشنده می شود که بتوانند به اهداف خود برسند.

  بهبود مداوم کیفیت

  در سال ۲۰۱۷ سایت های فعال در زمینه تجارت الکترونیک، بهبود چشمگیری در بخش تجربه کاربری داشتند. این امر سبب شد که کاربران از دست ساختار نسبتا پیچیده برخی از سایت ها رهایی یافته و راحت تر بتوانند با آنها کار کنند.ساده تر شدن تجربه کاربری باعث قابل فهم تر شدن آن برای آن دسته از افرادی شد که کمتر با تکنولوژی و اینترنت آشنایی دارند.

  در مجموع بسیاری از کسب و کارهای آنلاین اقدامات مفیدی در راستای بهبود تجربه کاربری انجام دادند. برای مثال کلیه کارها و مراحل غیر ضروری در فرآیند خرید اینترنتی را حذف کردند، اپلیکیشن های خود را کم حجم تر ایجاد کردند و پشتیبانی تلفنی خود را از مشتری به شکل چشمگیری افزایش دادند.

  گسترش چت آنلاین با مشتری

  در سال ۲۰۱۷ تقریبا بسیاری از فروشگاههای اینترنتی قابلیت چت آنلاین را به سایت خود افزودند. به وسیله چت آنلاین می توان از مرحله قبل از خرید به مشتری راهنمایی های لازم را گوشزد کرد. همچنین پس از خرید و تا زمان تحویل کالا نیز می توان اطلاع رسانی های لازم را به مشتری در خصوص تحویل محصول و سایر موارد مرتبط اعلام کرد.

   

  منبع


  5 موضوع داغ تجارت الکترونیک در سال 2017

  ادامه مطلب ...

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • sanjeshpc sanjeshpc دوشنبه 11 دی 1396 04:02 ق.ظ نظرات ()

  صفحه فرود یا Landing Page چیست ؟

  کسانی که با فضای سئو و بهینه سازی برای موتورهای جستجو آشنا هستند، معمولاً با شنیدن نام صفحه فرود یا Landing Page بحث‌های مربوط به SEO را به خاطر می‌آورند.البته در سئو هم بحث لندینگ پیج یا صفحه فرود وجود دارد، اما اصل این بحث، گسترده‌تر و جدی‌تر است و در فضای بازاریابی محتوا، به مفاهیم دیگری هم اشاره دارد.

  landing page صفحه ورود
  landing page صفحه ورود

   انواع صفحه فرود

  صفحه فرود نخستین صفحه ای است که بازدیدکنندگان سایت / وبلاگ شما، از طریق آن وارد فضای محتوای شما می‌شوند.

  معمولاً بازدیدکنندگان، پس از مشاهده‌ی صفحه فرود یکی از سه کار زیر را انجام می‌دهند:

  ۱- محتوای صفحه را مرور می‌کنند و آن را می‌بندند.

  ۲- از طریق لینک هایی که در صفحه قرار داده‌اید، به بخش دیگری از سایت / وبلاگ شما می‌روند.

  ۳- یک اقدام (Action) دیگر (غیر از مشاهده‌ی سایر صفحات) انجام می‌دهند. مثلاً ایمیل خود را در سایت شما ثبت می‌کنند یا یک فایل پیشنهادی شما را دانلود می‌کنند یا در زیر مطلب شما کامنت می‌گذارند یا با شماره‌ تلفنی که در صفحه قرار داده‌اید تماس می‌گیرند یا محصولی را که معرفی کرده‌اید، می‌خرند.

   

  landing-page
  landing-page

  هر سایت، چند صفحه فرود دارد؟

  پاسخ به این سوال واضح است: نمی‌دانیم.

  صفحه‌ی اصلی و اولیه‌ی سایت که اصطلاحاً به آن خانه یا Home هم می‌گویند، قاعدتاً یک لندینگ پیج کلیدی در هر سایت / وبلاگ است.

  اما صفحه اول یک سایت، الزاماً تنها صفحه فرود آن سایت نیست.به عنوان مثال، ممکن است بازدیدکنندگان شما، از طریق جستجو در گوگل به سایت یا نوشته وبلاگ شما برسند.پس صفحه‌ای هم که از طریق موتورهای جستجو به بازدیدکنندگان معرفی می‌شود، عملاً یک لندینگ پیج محسوب می‌شود.

  کسانی که در گوگل، ایجاد فروشگاه آنلاین  را جستجو می‌کنند، به صفحه‌ی فروشگاه یک وی پی  یک وی پی هدایت می‌شوند. این هم یک صفحه فرود دیگر برای یک وی پی است.

  علاوه بر صفحه اول سایت و صفحه هایی که در نتایج جستجو می‌آیند، صفحه های فرود دیگری هم می‌توانند در یک سایت وجود داشته باشند.

  موارد زیر، چند نمونه صفحه فرود هستند که در بسیاری از سایت‌ها با آنها مواجه شده‌اید:

  – صفحه‌هایی که لینک آنها در سایت‌های دیگر آمده است (سایت دوستان یا سایت‌های تبلیغاتی)

  – صفحه هایی که در پروفایل‌های خود در شبکه های اجتماعی معرفی می‌کنید (مثلاً در قسمت بیو اینستاگرام)

  – صفحه هایی که در نرم افزارهای پیام رسان، لینک آن‌ها را برای دوستان‌تان یا گروه‌ها ارسال می‌کنید.

  – صفحه‌هایی که در ایمیل مارکتینگ، لینک آنها را برای مخاطبان خود می‌فرستید و تعداد زیادی از بازدیدکنندگان، از طریق آن صفحه ها وارد سایت شما می‌شوند (مثلاً صفحه هایی که در خبرنامه یک وی پی معرفی می‌شوند)

  – صفحه‌هایی که از طریق پیامک، یا از طریق اپلیکیشن‌های موبایل، به کاربران معرفی می‌شوند تا مخاطب با کلیک بر روی آنها، وارد سایت شود.

  صفحه ورود
  صفحه ورود

  اهمیت صفحه فرود

  بعید است لازم باشد بر اهمیت صفحه فرود تاکید کنیم.صفحه فرود یا لندینگ پیج ویترین سایت و وبلاگ شماست. مخاطب بر اساس صفحه فرود، در مورد کار شما، نوشته شما، محصول شما و برند شما قضاوت می‌کند. با بزرگ شدن سایت یا وبلاگ شما، احتمالاً به سادگی نمی‌توانید همه‌ی صفحه‌های ورود خود را مدیریت کنید (همین الان که در حال خواندن این پست هستید، یک وی پی چند هزار صفحه‌ی ورود دارد).بنابراین، احتمالاً باید تعدادی از صفحه‌های ورود کلیدی را انتخاب کنید و بر روی آن‌ها وقت بیشتری بگذارید.

   

  برخی از معیارهای زیر (یا ترکیب آنها) می‌توانند برای انتخاب صفحه های ورود کلیدی مناسب باشند:

  سایت‌های دیگر به کدام‌یک از صفحات شما لینک می‌دهند؟ صفحه‌ی اصلی؟ یا برخی نوشته‌های خاص شما؟ این صفحه‌ها می‌توانند برای شما بسیار مهم باشند.

  کدام صفحات شما در هفته (یا ماه) بیشترین تعداد ورودی را از طریق گوگل و سایر موتورهای جستجو دارند؟ سرمایه گذاری برای بررسی و ویرایش و بهینه سازی این صفحه‌ها، منطقی و ضروری است.

  کدام صفحه های شما، درآمدزا هستند؟ ممکن است یک صفحه در ماه ۵۰ ورودی داشته باشد و صفحه‌ی دیگری ۵۰۰۰ ورودی. اما اگر در صفحه‌ای که ۵۰ ورودی دارید، یک بسته آموزشی صدهزارتومانی می‌فروشید، منطقی است آن را جدی بگیرید و به خاطر بازدید نسبی پایین از فهرست اولویت‌ها خارج نکنید.

  اگر قصد دارید لینک برخی صفحات وب‌سایت / وبلاگ خود را از طریق تلگرام یا سایر نرم افزارهای پیام رسان برای دیگران ارسال کنید و امیدوار هستید که به صورت وایرال و ویروسی دست به دست شود، حتماً آن صفحه را به عنوان یک صفحه فرود جدی مورد توجه قرار دهید.

  حالا که با مفهوم و انواع صفحات ورود آشنا شدید شاید بد نباشد  پستی را که در مورد نکات مهم در  طراحی صفحه ورود منتشر شده  را نیز بخوانید …


  همه چیز درباره لندیگ پیج landing page

  ادامه مطلب ...

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • sanjeshpc sanjeshpc دوشنبه 11 دی 1396 04:02 ق.ظ نظرات ()

  یک پروژه موفق ترکیبی از طراحی خوب، محتوای جذاب و البته کمی هم خوش شانسی می باشد. اشتباهات بعضا کوچکی که در طراحی تجربه کاربری صورت می گیرد، می تواند پروژه را به کلی با شکست مواجه سازد. کاربران با ورود به سایت شما می توانند به راحتی از مسیر خود منحرف شوند و موفق به یافتن نتیجه موردنظر خود نشوند، در صورتی که تجربه کاربری شما دارای نواقصی باشد. در ادامه به بررسی مهمترین این اشتباهات می پردازیم.

  طراحی تجربه کاربری
  طراحی تجربه کاربری

  اشتباهات رایج در تجربه کاربری
  تایپوگرافی ناخوانا

  استفاده از فونت های عجیب و غریب و ناآشنا ریسک زیادی به همراه خواهد داشت. کاربران باید بتوانند به راحتی متن و عنوان آن را بخوانند. در غیر این صورت سایت شما را به سرعت ترک خواهند کرد. بنابراین باید بدانید که در بخش های مختلف سایت خود از قبیل منوها، اسلایدر و … از چه فونت هایی استفاده کنید.

  ترازبندی ضعیف

  چپ، راست یا وسط؟ در بحث تجربه کاربری هماهنگی از اهمیت بالایی برخوردار است. این موضوع باید در تمام عناصر متنی و گرافیکی به کار رفته در صفحه وب سایت رعایت شود. عدم هماهنگی در طراحی تجربه کاربری باعث اختلال در جریان بصری کاربران شده و موجب می شود که میزان تمرکز آنها بر روی مطالب موجود در سایت به شدت کم شود.حال اینکه چه نوع ترازبندی را در سایت خود لحاظ می کنید، بستگی به نوع سایت شما و طراحی آن دارد.

  تصویر نامناسب

  استفاده از تصاویر نامناسب می تواند قاتل تجربه کاربری سایت شما باشد. استفاده از تصاویر نامناسب سبب برقراری یک ارتباط بصری نامناسب با متن می شود و عملا کاربر را دچار سردرگمی می کند. لذا استفاده از تصاویر مرتبط و با کیفیت در سایت الزامی می باشد.

  نادیده گرفتن مخاطبان سایر دیوایس ها

  تجربه کاربری سایت های امروزی باید در چارچوب واکنش گرایی طراحی شوند. به سختی می توانید شخصی را پیدا کنید که در این رابطه نظر دیگری داشته باشد. بنابراین قالب وب سایت باید برای نمایش در اندازه های مختلف آماده سازی شود. اندازه متن، تصاویر، دکمه ها و زمان بارگذاری سایت باید متناسب با صفحات موبایل طراحی شوند.

  رنگ بندی نامناسب

  رنگ اصلی ترین نقش را در موفقیت یا عدم موفقیت تجربه کاربری ایفا می کند.یک طراح خوب باید یک پالت رنگ قوی ایجاد کند و در سایت خود از آن استفاده کند. استفاده نادرست از رنگ می تواند موجب حواس پرتی کاربران از محتوای سایت شده و چشم کاربران را دچار خستگی می کند.

  عدم تعامل با کاربران

  تصور کنید که یک صفحه فرود زیبا ساخته اید تا از طریق آن کاربران را به سایت خود بکشانید. اما اگر آنها ندانند که پس از ورود به این صفحه باید چکار کنند، ساخت این صفحه چه فایده ای خواهد داشت؟ آیا لینک یا دکمه ای در این صفحه نباید قرار داشته باشد تا بوسیله آنها بتوان محتوای بیشتری را به کاربر نشان داد؟ پاسخ قطعا مثبت است.لذا باید به روش های مختلفی سعی کنید در هر صفحه کاربران را مجبور به انجام کاری کنید تا تعامل آنها را با سایت خود از دست ندهید. ( راهنمای ساخت یه لندیگ پیج خوب)

  زیاده روی در استفاده از یک عنصر خوب

  اگر یک تصویر عالی در اختیار دارید، خوب است که در طراحی تجربه کاربری خود از آن استفاده کنید. اما این استفاده باید به اندازه و به جا باشد و استفاده متعدد از آن سبب نارضایتی کاربران خواهد شد. همچنین استفاده زیاد از حد برخی از آیکون ها نیز نمی تواند جالب باشد.

  منبع


  7 اشتباه رایج در طراحی تجربه کاربری

  ادامه مطلب ...

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • sanjeshpc sanjeshpc دوشنبه 11 دی 1396 04:00 ق.ظ نظرات ()

  اگر به دنبال افزایش شهرت، معرفی سرویس‌ها، خدمات و کسب درآمد بیشتر از طریق دنیای وب باشید مسلما نیاز دارید تا اصول بازاریابی اینترنتی که جزو دیجیتال مارکتینگ است را در درجه اول فرا بگیرید و بر آن حداقل تسلط نسبی داشته باشید. برای بازاریابی اینترنتی، راه‌ها و ابزارهای متفاوتی وجود دارند که در مطالبی جداگانه به معرفی کامل آنها می‌پردازیم اما یکی از ضروری‌ترین این ابزارها در بازاریابی اینترنتی استفاده از صفحه فرود است.

  در پست قبلی در مورد مفهوم و انواع صفحات ورود چیزهایی یاد گرفیتم. اگر این مطلب را نخواندید پینشهاد می کنم این مطلب قبل از مطالعه این پست بخوانید

   

  ۱- در طراحی Landing Page بهتر است که هیچ‌گونه لینک خارجی قرار داده نشود چرا که ممکن است کاربر را از هدف اصلی دور کند و به سایتی که لینک آن وجود دارد برود.

  ۲- صفحه فرود فقط برای دریافت اطلاعات به صورت یک طرفه از کاربران نیست بلکه نوعی تبادل اطلاعات است، اگر شما صرفا بخواهید فقط اطلاعات دریافت کنید و هیچ چیز رایگان و ارزشمندی به کاربران هدیه ندهید، در این صورت آنها هم به احتمال زیاد همین موضع‌گیری را نسبت به شما خواهند داشت. روش‌های بسیار زیادی برای تشویق بازدیدکنندگان به ارائه اطلاعات وجود دارد، مثلا در ازای دادن ایمیل توسط کاربر یک کد تخفیف یا هدیه‌ای ارزشمند و کلا امتیازی باارزش به آنها داده شود که فقط مخصوص خودشان باشد، همچنین باید در زمان ساخت لندینگ پیج بستری فراهم شود تا کاربر از درج اطلاعات خود بیم نداشته باشد و محفوظ ماندن اطلاعات را حس کند تا بتواند بیشتر ترغیب به دادن اطلاعات خودشان به شکل صحیح باشند.

  ۳- هدف‌های مختلفی ممکن است یک لندینگ پیج داشته باشید، مانند دانلود کتاب الکترونیک رایگان، ثبت نام در سمینار، راهنمایی خرید و استفاده از محصول، اشتراک خبرنامه و … که باید متناسب با هدف ساخت لندنیگ پیج را سر گرفت، به بیانی دیگر، باید بسته به هدف ما طراحی لازم یک صفحه فرود صورت بگیرد.

  ۴- یکی از بهترین راه‌کارها برای افزایش نرخ تبدیل و رسیدن به هدف در صفحه فرود، این است که تا می‌توانید مراحل ثبت‌نام در زمان ساخت صفحه فرود، برای کاربران را کمتر، ساده و سریع کنید. هرچه مراحل ثبت‌نام بیشتر باشد، کاربر رغبت کمتری برای پر کردن اطلاعات خود خواهد داشت. پس برای طراحی یک صفحه فرود موفق، پروسه‌ای را ترتیب دهید که بازدیدکننده با یک کلیک بتواند در آن ثبت‌نام کند و این موضوع می‌تواند تجربه کاربری را بهبود ببخشد.

  ۵- از محتوای کپی در لندینگ پیج استفاده نکنید، استفاده نکردن از دیگر محتوای صفحات سایت، کار مشکلی به نظر می‌رسد. ولی ارزش آن را دارد، یکی از راه‌حل‌های مناسب و هوشمندانه، در استفاده از متن‌های کپی استفاده آنها در تصاویر یا ویدیو است.

  ۶- پیام خود را تکرار کنید. در زندگی روزمره شاید تکرار، مفهوم چندان خوشایندی نداشته باشد، با این‌وجود، ارتباط بین صفحه فرود و تکرار پیام می‌تواند روشی بی‌نظیر برای تأکید روی یک نکته‌ یا ویژگی کلیدی در تجارت شما باشد. اینکه شما متنی خاص را در قسمت‌های مختلف به شیوه‌های جذاب تکرار نمایید باعث می‌شود آن متن ملکه ذهن کاربر شود. و حتما می‌دانید که اگر محصولی، متنی، عکسی، یا هر چه در ذهن کاربری به شکل مثبت ثبت شود باعث ایجاد تبلیغات کلامی شده و هدف شما را گسترش می‌دهد. به راستی چه تبلیغاتی قوی‌تر از تبلیغات کلامی است؟

  ۷- خدمات یا اطلاعاتی را به رایگان در اختیار کاربران بگذارید. ارائه چیزی باارزش به شکل رایگان و یا هدیه برای برخی افراد شگفت‌آور است، انجام این کار بخصوص در یک صفحه‌ی فرود می‌تواند انگیزه‌ی فوق‌العاده‌ای برای کاربران به شمار رود. اینکه مدیر سایت به این نکته پی ببرد که باارزش‌ترین سرمایه‌ی او مشتریان او هستند نه محصولاتی که برای فروش دارد باعث موفقیت او در اهدافی می‌شود که در صفحات فرود نهفته است.

  ۸- به تعهدات خودتان پایبند باشید. قول دادن برای موارد مختلف به کاربران جز راه‌کارهای قوی است، که سبب می‌شود ریسک انجام عملکرد پیشنهادی، برای مخاطب پایین بیاید و همچنین تعهدات شما باعث می‌شود که مخاطب در رابطه با همکاری با شما حس امنیت بیشتری داشته باشد و برخی تردیدها و موانعی که بر سر راه او وجود دارد برطرف شود. به طور مثال وب‌سایت Halevy Life، یک باشگاه ورزشی خصوصی در نیویورک است و در صفحه فرود خود متنی نوشته بود: Halevy Life Fitness Guaranteed به معنای برنامه‌ی بدن‌سازی گارانتی شده‌ باشگاه Halevy Life. این یک پیشنهادی منحصربه‌فرد است. یعنی اگر شخصی عضو این باشگاه شود و پس از گذراندن دوره، به فرم مورد انتظار خود نرسد، این باشگاه متعهد می‌شود که هزینه‌ی او را برگرداند؛ این سبب می‌شود که باشگاه Halevy Life تنها باشگاه بدن‌سازی شخصی در سرتاسر دنیا باشد که گارانتی برگرداندن هزینه را دارد. روشن است که تعهدی که می‌دهید باید وجاهت و شایستگی لازم را داشته باشد. تعهدی که توسط این باشگاه داده‌شده است، پیشنهاد بسیار جذابی است و سبب شده است که مدیر این باشگاه در مرکز توجه عموم مردم قرار گیرد.

  ۹- از اعداد و ارقام استفاده کنید، آیا می‌دانستید، کاربران ۲۹۵ برابر کمتر از شما تمایل دارند که این مقاله را بخوانند؟ ارائه‌ی اعداد و ارقام می‌تواند راهکار بی‌نظیری برای جلب‌توجه مخاطب باشد، بنابراین اضافه کردن یک آمار جذاب در صفحه‌ی هدف بسیار به نفع تجارت ماست.

  ۱۰- از ویدئو کلیپ‌ها استفاده کنید، استفاده از یک ویدئو می‌تواند ابزار مناسبی برای جلب‌توجه بازدیدکننده و ترغیب او به کلیک روی محتوای مربوطه باشد. مدت‌زمان این ویدئو می‌تواند عاملی تعیین‌کننده باشد. ویدیو در لندینگ پیج می‌تواند یک دید کلی و خوبی را به کاربر بدهد. این تکنیک روی میزان نرخ تبدیل کاربر به مشتری تاثیر بسیار مثبتی می‌گذارند. از طرفی به کمک ویدئوها، انتقال داده و اطلاعات راحت‌تر می‌گردد.

  ۱۱- پرسش و پاسخ راهکاری مؤثر است، تشخیص نیت کاربر برای ورود به صفحات فرود، عاملی اساسی است. زمانی که متوجه این نکته شوید که چه چیز کاربر را به‌سوی صفحه‌ی هدف شما جذب کرده است، می‌توانید طی یک اقدام پیشگیرانه، سؤالاتی که ممکن است برای کاربر پیش بیاید را پاسخ دهید.

  ۱۲- از سرنخ‌های جهت‌دار استفاده کنید، یک صفحه‌ی هدف که به‌خوبی طراحی‌شده باشد، به‌وضوح نشان می‌دهد که کاربر باید کجا را کلیک کند یا اطلاعات خود را وارد کند. بااین‌حال می‌توان از فلش‌ها برای وضوح بیشتر استفاده نمود. جهت‌دار کردن صفحه فرود حتی به‌طور دقیق توسط نشانگرهای حرارتی (که میزان و مسیر نگاه بیننده روی تصویر و طول مدت نگاه او را نشان می‌دهد) موردبررسی قرارگرفته است. نتایج به‌دست‌آمده نشانگر قدرت این سرنخ‌ها برای جلب‌توجه مخاطب است. توجه کنید:

  به مسیر نگاه در عکس سمت راست توجه کنید، بیشترین توجه را داشته است.

  در این دو تصویر تفاوت حضور و عدم حضور سرنخ‌های جهت‌دار را در یک تبلیغ مشابه مشاهده می‌کنید. قسمتی که به رنگ قرمز درآمده است نشانگر این است که کاربران به مدت طولانی‌تری به آن نقطه نگاه کرده‌اند. به قسمت‌هایی که کاربران توجه بیشتری به آن‌ها کرده‌اند دقت کنید؛ در تصویر سمت راست تقریبا همه‌ی قسمت‌ها (به‌جز بدن کودک که هدف اصلی ما نیست) بیشتر از عکس سمت چپ مورد توجه قرارگرفته است. پس به نحوه چیدمان المان‌ها و جهت آن‌ها در زمان ساخت لندینگ پیج بسیار توجه کنید چرا که یک تغییر جزئی می‌تواند ما را بسیار به هدف دور یا نزدیک کند.

  ۱۳- به رنگ‌ها توجه کنید، زمانی که صحبت از صفحات فرود به میان می‌آید، رنگ‌ها یکی از فاکتورهای اساسی برای انتقال پیام است و می‌تواند تأثیر بسیاری بر موفقیت صفحه هدف داشته باشد. انتخاب رنگ در زمان ساخت لندینگ پیج تنها به ویژگی‌های زیباشناسی و یک طراحی جذاب مربوط نمی‌شود، گرچه این عامل بسیار مهمی است.

  ۱۴- خالی ماندن برخی فضاها در طراحی صفحات فرود اشکالی ایجاد نمی‌کند، بدترین لندینگ پیج‌ها، صفحه‌های بسیار شلوغ هستند. این صفحات سعی می‌کنند تا جایی که می‌توانند اطلاعات مربوط به برند خود را در صفحه فرود جای دهند و آن‌قدر مطالب زیادی را در آن می‌گنجانند که برای خواننده گنگ و گیج‌کننده می گردد. مشخصاً این، آن چیزی نیست که بازدیدکننده به دنبالش هست. استفاده از فضای خالی در Landing Page، سبب می‌شود که این صفحه مرتب به نظر آید و توجه به‌سوی مطالب و عناصر مهم آن جلب شود.

  ۱۵- احساسات مشتریان را تحریک کنید، تحریک احساسات مشتری، یکی از قدرتمندترین ابزارهایی است که می‌توانید به واسطه‌‌ای آن بر تأثیرگذاری برند خود بی‌افزایید. مثلا استفاده از کودک برای دریافت کمک‌های خیریه و یا بیماری‌های لاعلاج می‌تواند تأثیر خوبی بر احساسات بازدیدکنندگان بگذارد.

  ۱۶- در لندینگ پیج خود از نشان‌های اعتماد استفاده کنید. در بسیاری از تکنیک‌های بالا، روش‌های از جذب اعتماد کاربران را مشاهده کردید، اما مطمئناً ارزش این را دارد که یک بخش کامل را به آن‌ها اختصاص دهیم. نشان اعتماد یکی از قدرتمندترین عناصری است که می‌توانید از آن در صفحه‌ی هدف خود بهره ببرید. نشان اعتماد انواع مختلفی دارد، مثلا: لوگوی برندها، نشان همکاری، نظرات کاربران، سفارش و توصیه، نشان اعتماد الکترونیک (ای‌نماد و …)، گارانتی و ضمانت و در سازمان‌های معتبر. در ادامه بیشتر درباره این نشان‌ها صحبت می‌کنیم.

  ۱۷- افزودن لوگوی برندها و نشان‌های همکاری در صفحه فرود، یک روش عالی برای به نمایش گذاشتن متقاضیان معروف کسب‌وکار شماست. بسیاری از وب‌سایت‌ها از این روش برای به رخ کشیدن پوشش‌های خبری درباره‌ی برند خود استفاده می‌کنند.

  ۱۸- نظرات کاربران و توصیه‌ها بسیار می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد. بازاریابی دهان‌به‌دهان یکی از تأثیرگذارترین انواع بازاریابی است، بخصوص اگر بسیاری از کاربران تجربه‌ی خریدهای اینترنتی خود را از یک وب‌سایت بخصوص در رسانه‌های اجتماعی بازگو کنند. بنابراین اگر از چنین امتیازی برخوردار هستید حتماً از آن در صفحه‌ی هدف خود بهره بگیرید.

  ۱۹- گاهی ممکن است تکنیک‌ های بالا با هم به شکل ایده‌آل همخوانی نداشته باشند.پس بهتر است چند ورژن از صفحه‌ فرود خود را طراجی کرده و مورد ارزیابی قرار دهید و با یکدیگر مقایسه کنید. گاه پیش می‌آید که برخی تکنیک‌ها با برخی اهداف همخوانی ندارند. بنابراین اگر به این موضوع شک دارید، حتماً این مقایسه را انجام دهید و به فرضیات اکتفا نکنید.

   

  ویژگی های صفحه فرود به شکل خلاصه

  – رعایت نکات لازم سئو داخلی ، البته همه فاکتورها لازم و ضروری نیست
  –  پرهیز از لینک خارجی (به حداقل رساندن آن) و عم هدایت بازدیدکنندگان از صفحه فرود به صفحات دیگر
  – بهینه‌بودن و سازگار بودن لندینگ پیج برای همه دستگاه‌ها (ریسپانسیو بودن)
  – دادن پیشنهادی ویژه یا هدیه‌ای ارزشمند به کاربران، یکی بخر دو تا ببر

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 2 1 2
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic